Az elnök ellen mindazonáltal folytatódik a büntetőjogi és alkotmányos vádeljárás a december 3-ai, rövid életű szükségállapot bevezetése miatt.
A szöuli központi kerületi bíróság pénteken érvénytelenítette az elnök letartóztatási parancsát arra hivatkozva, hogy a vádemelés időzítése mellett a nyomozás jogszerűségével kapcsolatban is kérdések merültek fel.
"Szeretném megköszönni a (...) bíróság bátorságát és elszántságát a jogsértés helyrehozásáért" - olvasható a felfüggesztett elnök által kiadott nyilatkozatban.
Ügyvédei szerint a bírósági döntés "megerősítette azt, hogy az elnök fogva tartása mind eljárásbeli, mind anyagi szempontból problematikus volt", a friss ítéletet pedig "a jogállamiság helyreállítása felé vezető út kezdetének" nevezték.
Az alkotmánybíróság várhatóan az elkövetkező napokban dönt arról, hogy visszahelyezi-e avagy véglegesen elmozdítja Junt hivatalából.
Szombaton a felfüggesztett elnök mintegy 55 ezer támogatója gyűlt össze Szöul főbb kerületeiben, míg az ellentüntetésen több mint 32 ezren vettek részt az alkotmánybíróság közelében - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a rendőrség becslését ismertetve.
A dél-koreaiak továbbra is ellenzik Jun politikai visszatérését: a Gallup Korea közvélemény-kutató cég pénteki felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka eltávolítaná hivatalából, és mindössze 35 százalékuk marasztalná az elnöki tevékenység folytatására.