Infostart.hu
eur:
399.62
usd:
341.85
bux:
99921.45
2025. július 12. szombat Dalma, Izabella
A román parlament szavaz Ludovic Orbannak, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének a miniszterelnök-jelöltségéről Bukarestben 2019. november 4-én. A törvényhozás szűk többséggel bizalmat szavazott a Klaus Iohannis államfő által felkért Orban kormányának. Orban hivatali elődje, Viorica Dancila szociáldemokrata kormányfő október 10-én bukott meg a parlament bizalmi szavazásán.
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Ghement

Nem tudta megbuktatni a kormányt a román szélsőjobb

Túlélte az ellenzéki pártok által beterjesztett bizalmatlansági indítványt pénteken Romániában a Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök által vezetett koalíciós kormány.

A kétkamarás bukaresti parlament együttes ülésén a kormány menesztésére 147 képviselő és szenátor szavazott, egy ellenszavazat volt, a kormánypártok képviselői és szenátorai pedig nem járultak az urnához. Az indítványt eredetileg 155 honatya kezdeményezte. A kabinet megbuktatásához a törvényhozók többségének támogatására, 233 voksra lett volna szükség.

Az indítvány elvetése nyomán a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével decemberben alakult kormány ellen az őszi ülésszakig nem lehet újabb bizalmatlansági indítványt a parlament elé terjeszteni.

Az indítványt a kormányoldal által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az SOS Romania és a Fiatal Emberek Pártja (POT) kezdeményezte.

"A Nordis-kormányfőnek távoznia kell, a románoknak elegük van a megaláztatásból" címmel, arra utalva, hogy Ciolacu, a PSD több vezetője az ügyfeleit megkárosító, csődbe ment Nordis ingatlanfejlesztő által magánrepülőgéppel lebonyolított luxusutazásokon vett részt 2022-ben. A parlamenti vita idején az AUR, az SOS és a POT bekiabálásokkal, léggömbök szándékos kipukkasztásával keltett hangzavart, de a kormányoldal is hangoskodással tiltakozott az ellenzéki vádak ellen.

Az ellenzéki szónokok korruptnak nevezték a kormányt, amelynek legitimitását is vitatták, arra hivatkozva, hogy egy "lejárt megbízatású elnök", Klaus Iohannis nevezte ki. Marcel Ciolacu kormányfő parlamenti beszédében éles ellentámadást intézett az indítvány kezdeményezői ellen, akik szerinte csak a botrányokból, rombolásból, és gyűlöletkeltésből élnek, de semmilyen országprojektet nem tudnak ajánlani Románia számára, esetleges választási győzelmük pedig káoszba döntené az országot.

Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője úgy értékelte, hogy a kormánybuktatást kezdeményező "szélsőséges parlamenti erők

a fasiszta Calin Georgescu államfőjelölt népszerűségét kihasználva", a közösségi médiában álhíreket terjesztve próbálnak politikai tőkére szert tenni.

"Gerogescu ismét a magyar közösség ellen uszít, és komoly veszélyt jelent a romániai kisebbségi jogokra és demokratikus értékekre. A román hatóságok sokáig szemet hunytak, és nem tartották be a törvényeket ezen a téren. Kérem a tisztelt igazságügyi és belügyminisztert, hogy sürgősen tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy ne ismétlődjenek meg a tavalyihoz hasonló jelenetek a (fasiszta Vasgárdát megalapító) Corneliu Zelea Codreanu kultuszához köthető megmozdulásokkal, és ne engedjék, hogy a szélsőségesek továbbra is veszélyeztessék a román társadalom stabilitását" - mondta az RMDSZ frakcióvezetője.

A szintén ellenzéki, magát Európa-barát, jobbközép pártként meghatározó Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) szónokai úgy értékelték, az indítvány kezdeményezőinek is igazuk van, amikor a kormánypártokat korrupcióval vádolja, és a kormánypártok is jogosan nevezik szélsőségesnek az indítvány kezdeményezőit. Az USR szerint azonban Klaus Iohannis államfő lemondása után most nem szabad a kormányt is meneszteni, szerintük Ciolacunak a májusi elnökválasztás után kell távoznia tisztségéből.

Címlapról ajánljuk

Két hétre kiképzőtáborba vonul Peter Pellegrini és védelmi minisztere is

Peter Pellegrini szlovák köztársasági elnök és Robert Kaliňák védelmi miniszter belépett a hadsereg tartalékos állományába – erről csütörtökön számoltak be közös sajtótájékoztatójukon a Törökhegy nevű katonai kiképzőtéren, az Erdőháti katonai körzetben, ahol a szlovák nemzeti védelmi erők kiépítésének kísérleti projektje zajlik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Új aranyláz kezdődött Magyarországon: 3-5 év alatt megtérülő befektetés tarolja le az árampiacot

Új aranyláz kezdődött Magyarországon: 3-5 év alatt megtérülő befektetés tarolja le az árampiacot

Az akkumulátoros energiatárolók térnyerése egyre hangsúlyosabbá válik Magyarországon, különösen a naperőművekhez kapcsolt rendszerek esetében. A gyakorlat azt mutatja, hogy a sikeres megvalósításhoz elengedhetetlen egy átgondolt üzleti terv, amely a rendszerméret-optimalizálástól a piaci stratégiákon át a megtérülésig minden kulcskérdést lefed. A júniusban indult háromrészes sorozatunk második részében műszaki nézőpontból vizsgálja meg több szakértő, hogy milyen kihívásokkal és lehetőségekkel kell szembenéznie a magyarországi napelemes piacnak a KÁT-rendszert követően – különös hangsúlyt fektetve az energiatárolásban rejlő potenciálra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×