Infostart.hu
eur:
356.65
usd:
314.75
bux:
139125.27
2026. június 24. szerda Iván
Flag of Transnistria, Dnyeszter Menti Köztársaság zászlaja
Nyitókép: Manuel Augusto Moreno/Getty Images

Nem hosszabbít szerződést Ukrajna, orosz gáz nélkül maradhat a szakadár moldovai régió

A hivatalosan Moldovához tartozó, de orosz bábállamként működő szakadás Dnyeszter Menti Köztársaság vezetője, Vadim Krasznoszelszkij aláírta a gazdasági vészhelyzetről szóló rendeletet, mivel Ukrajna nem hosszabbítja meg a szállítói szerződést, és így orosz gáz nélkül maradhat a régió.

A Dnyeszter Menti Köztársaság vagy Transznisztria még a Szovjetunió felbomlása idején szakadt ki a függetlenedő Moldovából orosz segítséggel, és azóta is orosz "békefenntartók" állomásoznak a területen, amely de facto orosz bábállamként működik. Transznisztria teljes egészében Oroszországtól kapja gázellátását - írja a Portfolio.

Az Ukrajinszka Pravda híradása szerint a most kihirdetett vészhelyzet 30 napig tart: ez idő alatt a régió vállalkozásainak takarékosan kell használniuk a gázt és minden más energiaforrást. Azért hirdették ki a vészhelyzetet, mert 2025. január 1-jével lejár az a szerződés, melynek értelmében a Gazprom Ukrajnán keresztül szállít gázt Transznisztriába, Kijevnek pedig nem áll szándékában meghosszabbítani a szerződést.

Azaz jövő év első napjától megszűnhet a szakadár terület gázellátása. Emellett Transznisztriában működik egy fontos gázerőmű is, ami Moldova áramellátásának jelentős részét biztosítja.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×