eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárthoz (FPÖ) tartozó belügyminiszter egy bécsi sajtóértekezleten 2019. május 20-án. Heinz-Christian Strache FPÖ-elnök és alkancellár május 18-án lemondásra kényszerült egy korrupciós botrány miatt.
Nyitókép: Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárthoz (FPÖ) tartozó belügyminiszter egy bécsi sajtóértekezleten 2019. május 20-án. MTI/EPA/Christian Bruna

Ügyészségi nyomozás kezdődött az Osztrák Szabadságpárt jelenlegi és korábbi vezetői ellen

Korrupció gyanújával nyomozást indított a bécsi gazdasági ügyészség az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelenlegi elnöke, Herbert Kickl és két volt pártelnök, az egykori alkancellár, Heinz-Christian Strache, valamint az elnöki székben őt váltó Norbert Hofer, korábbi közlekedési miniszter ellen. Azzal gyanúsítják őket, hogy sajátos hirdetési ügyletet kötöttek Wolfgang Fellner médiavállalkozóval, aki ellen ugyancsak folyik a vizsgálat, mégpedig vesztegetés, vesztegethetőség, továbbá hűtlen kezelés gyanújával.

Az elmúlt években jelentősen megszaporodtak a magas szintű korrupciós ügyek Ausztriában.

Heinz-Christian Strache akkori alkancellárként 2019-ben az Ibiza-botrány áldozata lett, és vesztegetés vádja miatt lemondani kényszerült. A spanyolországi üdülőhelyen, Ibizán készült, titkos videofelvételen Strache a 2017-es ausztriai parlamenti választás előtt azt ígérte meg egy orosz nőnek: ha megveszi a legnagyobb osztrák napilapot és választási kampányukhoz támogatást ad, cserébe zsíros állami megbízásokat kaphat. Az Ibiza-botrány annak idején hatalmas hullámokat vert, és az akkori, Sebastian Kurz kancellár vezette, az Osztrák Néppártból (ÖVP) és az Osztrák Szabadságpártból (FPÖ) álló, 2017-ben hivatalba lépett koalíció 2019 tavaszi felbomlásához is vezetett.

A tisztségeiről lemondó Strachét a korábbi közlekedési miniszter, Norbert Hofer követte a pártelnöki székben, majd két évvel később az egykori belügyminiszternek, a jelenlegi FPŐ-elnöknek adta át a stafétabotot. Kickl azóta is a szélsőjobboldalinak tartott párt vezetője. Elemzők szerint az ő érdeme is, hogy a Szabadságpárt hosszabb idő óta fölényesen vezeti az osztrák parlamenti pártok népszerűségi listáját, megelőzve Karl Nehammer kancellár pártját, az Osztrák Néppártot, valamint az FPÖ-höz hasonlóan ugyancsak ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ).

Herbert Kickl nem is cáfolja, hogy Ausztria következő kancellárja kíván lenni. Kérdés azonban, hogy a mostani korrupciós vádak miként befolyásolják majd az ambícióit.

Az ORF szerint a nyomozás április közepén kezdődött, mégpedig egy már hónapokkal ezelőtt nyilvánosságra került, Strache és Wolfgang Fellner között folytatott chatbeszélgetés alapján. A bécsi gazdasági és korrupciós ügyészség szerint ugyanis fennáll annak gyanúja, hogy Wolfgang Fellner, az Österreich című bulvárlap és az Oe24 hírportál alapítója korábban kedvező tudósításokat ígért a Szabadságpárt akkori minisztereinek, közülük is elsősorban Strachénak. Cserébe viszont a Szabadságpárt korábbi kormánytagjai az általuk vezetett minisztériumok nevében állítólag különböző hirdetési megbízásokat adtak a médiavállalkozónak.

Az ügyészség közleménye szerint erre 2018 januárja és 2019 májusa között került sor, és a hirdetéseket közpénzből fizették. Mindez anélkül történt, hogy a hirdetések tartalmával, illetve szükségességével kapcsolatban bármilyen konkrét információs igényt fogalmaztak volna meg. A közlemény szerint

Strache és a vállalkozó esetében a megvesztegetés, illetve megvesztegethetőség, míg Kickl és Hofer esetében a hűtlen kezelés gyanúja merült fel.

A nyomozásra reagálva az Osztrák Szabadságpárt hangsúlyozta, hogy a hirdetések kizárólag tárgyszerű indokkal történtek. Az FPÖ hangsúlyozta, hogy teljes nyugalommal néz szembe a nyomozati eljárással. A párt százszázalékos meggyőződése, hogy azt le fogják állítani.

A Szabadságpárthoz hasonlóan visszautasította a vádakat a médiavállalkozó is.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×