Az elmúlt években jelentősen megszaporodtak a magas szintű korrupciós ügyek Ausztriában.
Heinz-Christian Strache akkori alkancellárként 2019-ben az Ibiza-botrány áldozata lett, és vesztegetés vádja miatt lemondani kényszerült. A spanyolországi üdülőhelyen, Ibizán készült, titkos videofelvételen Strache a 2017-es ausztriai parlamenti választás előtt azt ígérte meg egy orosz nőnek: ha megveszi a legnagyobb osztrák napilapot és választási kampányukhoz támogatást ad, cserébe zsíros állami megbízásokat kaphat. Az Ibiza-botrány annak idején hatalmas hullámokat vert, és az akkori, Sebastian Kurz kancellár vezette, az Osztrák Néppártból (ÖVP) és az Osztrák Szabadságpártból (FPÖ) álló, 2017-ben hivatalba lépett koalíció 2019 tavaszi felbomlásához is vezetett.
A tisztségeiről lemondó Strachét a korábbi közlekedési miniszter, Norbert Hofer követte a pártelnöki székben, majd két évvel később az egykori belügyminiszternek, a jelenlegi FPŐ-elnöknek adta át a stafétabotot. Kickl azóta is a szélsőjobboldalinak tartott párt vezetője. Elemzők szerint az ő érdeme is, hogy a Szabadságpárt hosszabb idő óta fölényesen vezeti az osztrák parlamenti pártok népszerűségi listáját, megelőzve Karl Nehammer kancellár pártját, az Osztrák Néppártot, valamint az FPÖ-höz hasonlóan ugyancsak ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ).
Herbert Kickl nem is cáfolja, hogy Ausztria következő kancellárja kíván lenni. Kérdés azonban, hogy a mostani korrupciós vádak miként befolyásolják majd az ambícióit.
Az ORF szerint a nyomozás április közepén kezdődött, mégpedig egy már hónapokkal ezelőtt nyilvánosságra került, Strache és Wolfgang Fellner között folytatott chatbeszélgetés alapján. A bécsi gazdasági és korrupciós ügyészség szerint ugyanis fennáll annak gyanúja, hogy Wolfgang Fellner, az Österreich című bulvárlap és az Oe24 hírportál alapítója korábban kedvező tudósításokat ígért a Szabadságpárt akkori minisztereinek, közülük is elsősorban Strachénak. Cserébe viszont a Szabadságpárt korábbi kormánytagjai az általuk vezetett minisztériumok nevében állítólag különböző hirdetési megbízásokat adtak a médiavállalkozónak.
Az ügyészség közleménye szerint erre 2018 januárja és 2019 májusa között került sor, és a hirdetéseket közpénzből fizették. Mindez anélkül történt, hogy a hirdetések tartalmával, illetve szükségességével kapcsolatban bármilyen konkrét információs igényt fogalmaztak volna meg. A közlemény szerint
Strache és a vállalkozó esetében a megvesztegetés, illetve megvesztegethetőség, míg Kickl és Hofer esetében a hűtlen kezelés gyanúja merült fel.
A nyomozásra reagálva az Osztrák Szabadságpárt hangsúlyozta, hogy a hirdetések kizárólag tárgyszerű indokkal történtek. Az FPÖ hangsúlyozta, hogy teljes nyugalommal néz szembe a nyomozati eljárással. A párt százszázalékos meggyőződése, hogy azt le fogják állítani.
A Szabadságpárthoz hasonlóan visszautasította a vádakat a médiavállalkozó is.