eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa (k) találkozója Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel Strasbourgban 2020. szeptember 22-én.
Nyitókép: Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa találkozója Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel Strasbourgban 2020. szeptember 22-én. MTI/KKM

Európa Tanács: Elég a véleménynyilvánítás korlátozásából Azerbajdzsánban

Azerbajdzsánban a hatóságoknak véget kell vetniük az újságírók és a civil társadalom megfélemlítésének és zaklatásának, a letartóztatások, fogva tartások és a bírósági eljárások elfojtják a véleménynyilvánítás szabadságát az országban - jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa hétfőn.

Dunja Mijatovic közleményében hangsúlyozta: "aggodalomra ad okot az újságírókat és a civil társadalom tagjait sújtó fokozódó elnyomás Azerbajdzsánban", az elmúlt hónapokban a hatóságok ugyanis fokozták a független média, a civil társadalom és az aktivisták elleni fellépést. Az érintettek jogszerűen végezték munkájukat, illetve eltérő vagy kritikus nézeteket nyilvánítottak ki a kormánnyal szemben - közölte.

Az emberi jogi biztos a véleménynyilvánítási szabadság és a médiaszabadság romló azerbajdzsáni helyzetére hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy az emberijog-védőknek és a civil társadalmi aktivistáknak továbbra is ellenséges környezetben kell tevékenykedniük, sőt zaklatással, megfélemlítéssel és a megtorlás különböző formáival kell szembesülniük. Sajnálatosnak nevezte, hogy a hatóságok továbbra is figyelmen kívül hagyják emberi jogi kötelezettségeiket ezeken a területeken, "tovább súlyosbítva a helyzetet".

Emlékeztetett: több alkalommal is felszólította Azerbajdzsánt, hogy javítsa a véleménynyilvánítás szabadságára és a békés gyülekezés szabadságára vonatkozó normák betartását, valamint arra, hogy biztosítsa: az emberijog-védők, az ügyvédek és a civil társadalmi aktivisták biztonságos és támogató környezetben végezhessék jogszerű tevékenységüket, anélkül, hogy megtorlásnak, zaklatásnak és egyéb akadályoknak lennének kitéve.

"Sürgetem az azerbajdzsáni kormányt, hogy tegyen határozott lépéseket emberi jogi kötelezettségeinek teljes körű tiszteletben tartására" - fogalmazott Dunja Mijatovic, majd hozzátette: szabadon kell engedni mindazokat, akiket jogszerű munkájuk, illetve eltérő vagy kritikus véleményük kifejezése miatt börtönöztek be. Kedvező környezetet kell teremteni az újságírók, a civil társadalom és az emberijog-védők munkája számára, egyebek között a véleménynyilvánítás szabadságához és a békés gyülekezéshez való joguk gyakorlásának szavatolásával - tette hozzá közleményében az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×