eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Egyetemisták bénítják meg sátraikkal a forgalmat az Államigazgatási és Önkormányzati Minisztérium épülete közelében Belgrádban 2023. december 29-én, a december 17-i előrehozott parlamenti, tartományi és önkormányzati választásokon szerintük elkövetett csalások ellen tiltakozva. A 24 órás útlezárásban  résztvevők a választási eredmények felülvizsgálatát követelik. Szerbiában a parlamenti, a tartományi és a belgrádi önkormányzati választást is a kormányzó Szerb Haladó Párt nyerte meg.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

December óta "odafagytak" a tüntetők Belgrád utcáira – olvadás nem várható

Szerbiában az egyre erőteljesebb tüntetéseken már forgalmas utak kereszteződéseit zárták le, mert a demonstrálók sérelmezik a választások eredményét, amelyeken Aleksandar Vucic pártja szerezte meg a legtöbb szavazatot. Németh Ferencet, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértőjét kérdeztük.

Szerbiában december 18-án tartottak előre hozott parlamenti választásokat, illetve helyi választásokat, így Belgrádban is urnák elé járultak a szavazók. Az eredményeket a legnagyobb ellenzéki tömörülés, illetve több civil szervezet nem fogadja el, illetve nem tartja fairnek az eredményeket, azt, hogy a Szerb Haladó Párt győzött ismét az országban.

"Nem fogadják el az eredményeket, mert meglátásuk szerint több esetben is jelentős választási csalásra került sor, különösen a fővárosban, nem voltak biztosítottak a fair és szabad választásokhoz szükséges körülmények Szerbiában, ebből kifolyólag pedig az előre hozott választások óta szinte minden nap tüntetések vannak Belgrádban" – írta le a helyzetet az InfoRádióban Németh Ferenc, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértője. December 30-án került sor az eddigi legnagyobb tüntetésre.

Hogy a vádaknak lehet-e valós alapja, arról azt mondta, "valamennyi elképzelhető, hogy van", mert nem csak a helyi, hanem olyan nemzetközi szervezetek választási megfigyelői is, mint az EBESZ vagy az Európai Parlament megállapították, hogy történtek olyan események, amelyek arra engednek következtetni, hogy egy-két esetben különböző helyeken, különösen a fővárosban választási csalás történhetett.

A tüntetők célja most az, hogy a választásokat ismételjék meg, az akkor kialakult eredményeket pedig a központi választási iroda és az alkotmánybíróság is tekintse semmisnek.

A kormányzat a tiltakozásokra szűkszavúan reagál, de elítéli a felhozott ellenzéki vádakat, és bizonyos, meg nem nevezett nyugati köröket lát az események mögött, és arra is sor került, hogy a kormányzat párhuzamba állította a mostani tüntetéseket a 2010-es évek kijevi Majdan téri eseményeivel, egyfajta színes forradalmat emlegetve.

Németh Ferenc szerint biztosan maradnak a tüntetések, az eredményeket ugyanis nem fogják megsemmisíteni, az utcákon így maradnak az emberek vagy heti, vagy akár napi rendszerességgel

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×