Szerbiában december 18-án tartottak előre hozott parlamenti választásokat, illetve helyi választásokat, így Belgrádban is urnák elé járultak a szavazók. Az eredményeket a legnagyobb ellenzéki tömörülés, illetve több civil szervezet nem fogadja el, illetve nem tartja fairnek az eredményeket, azt, hogy a Szerb Haladó Párt győzött ismét az országban.
"Nem fogadják el az eredményeket, mert meglátásuk szerint több esetben is jelentős választási csalásra került sor, különösen a fővárosban, nem voltak biztosítottak a fair és szabad választásokhoz szükséges körülmények Szerbiában, ebből kifolyólag pedig az előre hozott választások óta szinte minden nap tüntetések vannak Belgrádban" – írta le a helyzetet az InfoRádióban Németh Ferenc, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértője. December 30-án került sor az eddigi legnagyobb tüntetésre.
Hogy a vádaknak lehet-e valós alapja, arról azt mondta, "valamennyi elképzelhető, hogy van", mert nem csak a helyi, hanem olyan nemzetközi szervezetek választási megfigyelői is, mint az EBESZ vagy az Európai Parlament megállapították, hogy történtek olyan események, amelyek arra engednek következtetni, hogy egy-két esetben különböző helyeken, különösen a fővárosban választási csalás történhetett.
A tüntetők célja most az, hogy a választásokat ismételjék meg, az akkor kialakult eredményeket pedig a központi választási iroda és az alkotmánybíróság is tekintse semmisnek.
A kormányzat a tiltakozásokra szűkszavúan reagál, de elítéli a felhozott ellenzéki vádakat, és bizonyos, meg nem nevezett nyugati köröket lát az események mögött, és arra is sor került, hogy a kormányzat párhuzamba állította a mostani tüntetéseket a 2010-es évek kijevi Majdan téri eseményeivel, egyfajta színes forradalmat emlegetve.
Németh Ferenc szerint biztosan maradnak a tüntetések, az eredményeket ugyanis nem fogják megsemmisíteni, az utcákon így maradnak az emberek vagy heti, vagy akár napi rendszerességgel