eur:
409.71
usd:
389.12
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán
SAINT PETERSBURG, RUSSIA - ARRIL 27:  (RUSSIA OUT) Russian State Duma Chairman Vyacheslav Volodin speeches during the Council of Lawmakers at the Tauride Palace, April 27, 2022 in Saint Petersburg, Russia. Putin has arrived in Saint Petersburg to attend an annual meeting of regional parliamentary speakers, State Duma and Council of the Federation representatives. (Photo by Contributor/Getty Images)
Nyitókép: Contributor/Getty Images

Moszkva: az EU lopására elkobzás lesz a válasz

Hamarosan EU-s döntés születik a befagyasztott orosz vagyon felhasználásáról Ukrajnában. A formálódó uniós egyetértést az oroszok nem hagyták válasz nélkül.

A múlt heti EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte: a testület már készíti a 12. szankciós csomagot, amely az orosz gyémánt importját és az eddig meghozott szankciós lépések megkerülésének megakadályozását fogja célozni. A Portfolio beszámolója szerint arról is beszélt, hogy politikai megállapodás született, tehát Magyarország is támogatta azt a bizottsági tervet, hogy az EU területén lefoglalt 211 milliárd eurónyi orosz vagyon hozamait, kamatait Ukrajna újjáépítésére szánják az EU-s költségvetésen átfuttatva.

Vjacseszlav Vologyin, az állami duma elnöke hivatalos Telegram csatornáján minderre válaszul úgy fogalmazott: Oroszország el fogja kobozni az általa barátságtalannak minősített uniós tagállamok vagyonát, ha az Európai Unió „ellopja” a befagyasztott orosz értékeket, hogy abból finanszírozza Ukrajnát - írja a vg.hu.

Az orosz politikus szerint Moszkva tudna úgy válaszolni, hogy az az EU-nak legyen fájdalmasabb. Szerinte az uniós terv az orosz vagyon ellopása, amivel Kijevet akarják militarizálni. Egy ilyen lépés megfelelő válaszlépést igényel az Orosz Föderáció részéről:

sokkal nagyobb mértékű, a barátságtalannak nyilvánított országok kezében lévő vagyont fognak elkobozni, mint amennyi a befagyasztott orosz tőke Európában

- idézte a politikust a Reuters.

Ursula von der Leyen szerint a befagyasztott orosz vagyon 211 milliárd euró értékű, és emlékeztetett arra az EU-s döntésre, miszerint Ukrajna újjáépítését Ororszországnak kell finanszíroznia. Vjacseszlav Vologyin szerint az uniós politikusok azért fontolgatják ezt a lépést, hogy „megőrizzék az állásukat, és mert rossz anyagi helyzetbe vezették az országukat”.

A vg.hu felidézte: ismét felerősödött a vélemény az európai vezetők között, hogy a befagyasztott orosz jegybanki eszközökből származó nyereségekre extraprofitadót kellene kivetni, ezt pedig Ukrajna újjáépítésére kellene fordítani. Az Európai Bizottság mielőbb szeretné felszabadítani az eszközöket az ukránok támogatásához, ám több tagállam óvatosságra, lassabb haladásra int, és az Európai Központi Bank sem támogatja az ötletet.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×