eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Pexels

Kijev mégis tárgyalna a nyelvtörvényről

A kárpátaljai magyarokat is érintő szabályozás akadálya lehet az ország uniós csatlakozási folyamatának.

Ukrajna kész módosítani a kisebbségi jogokról szóló törvényeit, hogy még az idén megállapodhasson az Európai Unióval a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről – mondta Olga Sztefanisina, Ukrajna európai és euroatlanti integrációjáért felelős miniszterelnök-helyettese a Financial Timesnak. Az eszközölt módosítások a kisebbségek, köztük a magyar középfokú oktatásra vonatkozó szabályokat is érintik, amennyiben egyensúlyt teremtenek az ukrán nyelvű oktatással.

A kérdés a Kijevvel folytatott hivatalos EU-tagsági tárgyalások megkezdésének legnagyobb lehetséges akadályává vált. Az uniós vezetőknek decemberben kell dönteniük arról, hogy megkezdik-e a tárgyalásokat, de Orbán Viktor miniszterelnök többször is vétót helyezett kilátásba a kisebbségi jogok ügye miatt.

A szabályozást Románia is kifogásolja.

Mint az interjúban olvasható, az ukrán illetékesek a héten kétoldalú tárgyalásokat kezdenek magyarországi és romániai partnereikkel, hogy "megpróbáljanak megegyezni az ukrán és a kisebbségi nyelvű középiskolai oktatás egyensúlyáról."

Az ukrán nyelvtörvény, amelyet még Petro Porosenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elődje írt alá 2019-ben, gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát, beleértve az oktatást, a hivatali ügyintézést is. Lényegében csak a magánbeszélgetések és a vallási szertartások számítanak kivételnek. Szigorú szankciókat tartalmaz továbbá az ukrán nyelv, illetve a szabályok megsértése esetére (a bírságon kívül jogi felelősségre vonást is, sőt, a nemzeti szimbólumok meggyalázása esetén börtönbüntetést is kiszabhatnak).

Címlapról ajánljuk
Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Ruanda az elmúlt években reguláris hadsereggé fejlesztette az M23 nevű tuszi milíciát, amely a korábbi súlyos vereségek után az elmúlt hetekben már komoly katonai sikereket ért el Észak-Kivu tartományban – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója. Marsai Viktor arról is beszélt, rengeteg helyi lakosnak teljesen mindegy, ki uralja a területet, csak azt szeretnék, hogy legyen béke, stabilitás és kiszámíthatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Tavaly júliusban néhány republikánus képviselő azt hangoztatta, Kamala Harris alelnök csak a származása és a neme miatt jutott pozícióhoz, miután a volt kaliforniai szenátor átvette a demokrata párti elnökjelöltséget Joe Bidentől. Idén a halálos áldozatokkal járó, Los Angeles környéki erdőtüzek közepette Kristin Crowley tűzoltóparancsnokot azért támadták, mert a tűzoltóságon belül nagy hangsúlyt fektet a sokszínűségre. A pár héttel ezelőtti washingtoni helikopterbaleset kiváltó okai kapcsán szintén előkerültek ugyanezek a vádak, különösen Donald Trump amerikai elnök kormánya részéről. A három közelmúltbeli esetet három betű, a D, az E és az I köti össze. De ha már ennyit emlegetjük, mit takar pontosan ez a rövidítés, és mi vezetett odáig, hogy az amerikai politika egyik legmegosztóbb kérdésévé váljon?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 16. 18:33
×
×
×
×