Bár a demokrata párti Biden-kormányzat bizarrnak nevezte az Egyesült Államok leminősítését, kapott egy bunkósbotot is a kezébe, amivel nemezisét, Donald Trumpot ütheti – vélik kommentátorok.
A Fitch hitelminősítő kedden rontotta le egy fokozattal az Egyesült Államok eddigi kiváló adós-besorolását, mire Joe Biden elnök kormányzata gyorsan panaszt emelt. Janet Yellen pénzügyminiszter szerint a hitelminősítő elavult adatokat használt, és ezért lépése teljesen önkényes volt.
Ez a Fitchtől származó megjegyzés és indok azonban nem igazán értékelhető pénzügyi adatként: szerintük az utóbbi 20 évben folyamatosan romlott a kormányzás minősége az Egyesült Államokban, ami ismétlődő adósságplafon-pókerjátszmákkal és az utolsó pillanatban kötött megoldásokkal járt. Úgy vélik, mindez "erodálta a pénzügyek kezelése iránti bizalmat."
Mindössze két hónapja csapott össze a két nagy amerikai párt a szövetségi adósságplafon ügyében, amelyet végül a demokrata elnök által adott engedmények hatására, republikánus rábólintás mellett, meg lehetett emelni. 2011-ben egy hasonló helyzet után a Standard and Poor’s hitelminősítő rontotta le Washington adósosztályzatát, mivel előtte amerikai államcsőd fenyegetett.
A Biden-kormányzat most azzal választolt a Fitch-nek, hogy
a "kormányzással kapcsolatos problémák" még Donald Trump idején történtek, de akkor nem rontották a besorolást, viszont "bizarr és alaptalan módon" most igen.
"Nincs benne logika, hogy miért nem az előző kormányzat által kreált zűrzavar és a kongresszusi republikánusok felelőtlen lépései után történt a leminősítés" – hangzott a meglehetősen politikai töltettel ellátott bírálat egy név nélkül nyilatkozó fehér házi illetékestől.
Ugyanakkor közgazdászok is meglepve hallották a hírt, illetve a lépés időzítését. Janet Yellen pénzügyminiszter szerint
a döntés azzal számolhat, hogy az idén recesszióba süllyed az amerikai gazdaság, és nem számol annak ellenálló képességével.
"Történelmi mélyponton a munkanélküliség, az infláció jelentősen esett tavaly nyár óta, és a múlt heti GDP-adatok tükrében nő az amerikai gazdaság" – magyarázta.
Döntésével a Fitchnek sikerült politikai vitatémát kreálnia az induló amerikai elnökválasztási kampányban, amelyben kiemelt téma lesz a gazdaság állapota. Közben a republikánusok azt mondták: az adósbesorolás lerontása újabb példa arra, hogy Joe Biden félrekezeli a gazdaságot.