eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Elpusztult halak lebegnek a német-lengyel Odera határfolyó sekély vizében a németországi Genschmar közelében 2022. augusztus 12-én. A tömeges halpusztulás okát még nem állapították meg.
Nyitókép: MTI/AP/DPA/Patrick Pleul

Válságstáb Varsóban: ismét tömeges halpusztulás az Oderában

Akárcsak tavaly nyáron, ezúttal is halpusztulást észleltek az Odera folyóban. Míg a katasztrófa a múlt évben a folyó német- és lengyelországi szakaszát sújtotta, a halpusztulás most a folyó lengyelországi mellékcsatornáiban történt. Varsóban válságsátbot hoztak létre.

A tavalyi katasztrófa nyomán csaknem 400 tonna hal pusztult el a folyó német- és lengyelországi szakaszán. A két ország között akkor felerősödtek a kölcsönös vádaskodások, mindenekelőtt az időben történő tájékoztatás elmaradása miatt.

Ezúttal a hét elején a lengyelországi Opole közigazgatási körzetben fedeztek fel két csatornában döglött halakat mintegy 450 kilogramm mennyiségben. A két érintett csatorna közül az egyik az Oderából ágazó Gleiwitz-csatorna volt, míg a másik az abból ágazó Kedzierzyn-csatorna, amely a kedzierzyn-kozlei nitrogénművekhez vezet. A két csatornában már áprilisban és májusban mérgező aranyalgát (Prymnesium parvum) észleltek

Anna Moskwa környezetvédelmi miniszter a varsói közszolgálati rádiónak nyilatkozva arra utalt, hogy el kell kerülni a tavalyi helyzet megismétlődését. A miniszter a kialakult helyzet "rendkívül magas" kockázatával indokolta a válságstáb összehívását. Utalt arra, hogy

az Odera vízhőmérséklete meredeken emelkedett, ami "egyértelmű kockázati tényező".

Beszámolt arról is, hogy a válságstáb első ajánlását már megfogalmazta. Eszerint az Odera érintett ágait átmenetileg le kell zárni, és természetes akadályokkal kell meggátolni az aranyalga fejlődését. Ezenkívül az ipari és háztartási szennyvíz kibocsátását a víz hőmérsékletétől függően rendszeresen ellenőrizni kell. A válságstáb ajánlotta továbbá a víz oxigénnel történő dúsítását.

Tavaly augusztusban a hatalmas oderai halpusztulás hosszabb fejtörés elé állította a szakértőket. Átfogó vizsgálatok után végül szeptemberben arra a következtetésre jutottak, hogy ugrásszerűen megemelkedett a víz sótartalma, és más tényezőkkel együtt ez vezetett az aranyalgák elszaporodásához.

Ez az alga olyan mérgező anyagot termel, amely halálos lehet a halakra, valamint más vízi élőlényekre.

A német belvízi halászati intézet már tavaly augusztus végén arról számolt be, hogy az Odera folyóban akár 400 tonna hal pusztult el, ami a teljes állomány 25-50 százalékának felel meg.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×