eur:
409.98
usd:
390.75
bux:
79602.15
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Nagy zsák pénzt kapott Moldova az EU-tól

Az Európai Unió Tanácsa csaknem megkettőzte, 295 millió euróra (mintegy 112 milliárd forint) emelte a Moldovának szánt, egy évvel ezelőtt jóváhagyott makroszintű pénzügyi támogatás összegét - tájékoztatott az uniós tanács.

A brüsszeli közlemény szerint az Európai Unió tavaly áprilisban olyan jogszabályokat fogadott el, amelyek lehetővé teszik, hogy 150 millió euró összegű pénzügyi segítséget nyújtson Moldovának a 2022-2024-es időszakban.

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás célja Moldova gazdasági stabilizációjának és strukturális reformprogramjának támogatása, továbbá ellenállóképességének megerősítéséhez járul hozzá. Segíti továbbá, hogy az ország fedezni tudja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) programjában meghatározott fizetésimérleg-szükségleteit.

A kedden rendelkezésre bocsátott, 295 millió eurós összegből az EU legfeljebb 220 millió eurót nyújt kölcsönök és legfeljebb 75 millió eurót vissza nem térítendő támogatás formájában.

Kiemelték: Oroszország Ukrajna elleni háborújának jelentős negatív hatásai vannak a moldovai gazdaságra. Tekintettel arra, hogy

Moldova 2023-as fizetési mérlegében az IMF és más multilaterális intézmények által biztosított források ellenére továbbra is jelentős külső finanszírozási hiány áll fenn,

az EU tanácsa szükségesnek tartotta a makroszintű pénzügyi támogatás növelését. Az intézkedés a jelenlegi kivételes körülmények között megfelelő válasznak tekinthető Moldova azon kérésére, hogy az EU az IMF-programmal összefüggésben támogassa gazdasági stabilizációját - írták.

Makroszintű pénzügyi támogatásra az európai szomszédságpolitika körébe tartozó országok jogosultak. A támogatás célja, hogy segítse a súlyos fizetésimérleg-válság által sújtott országokat. A makroszintű pénzügyi támogatást kivételesen és ideiglenesen nyújtják, és gazdaságpolitikai feltételekhez kötik. E feltételek egyike az, hogy a makroszintű pénzügyi támogatási műveletnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kiigazítási programját kell kiegészítenie.

Moldova 2009-ben csatlakozott az Európai Unió Keleti Partnerség programjához, amelynek keretében az EU segítséget nyújt a partnerországok megerősítéséhez. Az EU Moldova legnagyobb kereskedelmi partnere: 2020-ban Moldova teljes kereskedelmének 52 százalékát, az export mintegy 67 százalékát és az import 45 százalékát bonyolította az Európai Unióval.

Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×