Ursula von der Leyen az Ukrajna ellen indított orosz hadművelet tavaly februári kezdete óta ötödik alkalommal látogat Kijevbe. Legutóbb februárban járt ott Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével együtt. Most is Lengyelországból érkezett vonattal az ukrán fővárosba. A korábbiaktól eltérően utazását ezúttal előre bejelentették.
Von der Leyen jelképes napon érkezett Kijevbe. Az Európai Unió (EU) május 9-én ünnepli az Európa-napot: 1950-ben ezen a napon jelentette be Robert Schuman korábbi francia külügyminiszter és miniszterelnök az Európai Szén- és Acélközösség létrehozásának tervét, amely a mai Európai Unió elődje lett.
Oroszország május 9-én a náci Németország felett aratott győzelmére emlékezik, hagyományosan a moszkvai Vörös téren rendezett díszszemlével.
Zelenszkij a szovjet múlttal való szakítás újabb lépéseként hétfőn kezdeményezte, hogy a nácizmus feletti győzelemről május 8-án emlékezzenek meg, míg a rákövetkező napon ezentúl - a nyugat-európai országokhoz hasonlóan - az Európa-napot ünnepeljék. Von der Leyen érkezésekor üdvözölte ezt a döntést.
Ukrajnát tavaly hivatalosan is EU-tagjelölt országgá minősítették, Kijev a bizottság értékelésére vár a hivatalos csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez.
Von der Leyen most sem szólt arról, hogy Ukrajna mikor válhat az unió tagjává, de kijelentette: "Ukrajna európai családunk része", és mostani megbeszélései is a "csatlakozási tárgyalások megkezdésének előkészítését szolgálják". Ezenkívül, mint mondta, a tárgyalásokon terítékre kerülnek az Ukrajnának szánt fegyverszállítások és jelentős pénzügyi támogatás, valamint Oroszország felelősségre vonása "az agresszióval elkövetett bűneiért".
Az EU az Oroszországra gyakorolt nyomás fokozására, a szankciók teljes körű végrehajtásának biztosítására és a megkerülésüket szolgáló kiskapuk bezárására koncentrál - hangsúlyozta.
Brüsszel eddig 67 milliárd euró értékben nyújtott katonai, pénzügyi és humanitárius támogatást Kijevnek, és folyamatban van újabb gazdasági szankciócsomag előkészítése Oroszországgal szemben.