eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Pistorius újonnan kinevezett védelmi miniszter a berlini védelmi minisztérium előtt tartott beiktatási ünnepségen 2023. január 19-én. Pistorius elődje, Christine Lambrecht január 16-án jelentette be távozását.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Német védelmi miniszter: általános hadkötelezettség nem, kötelező szolgálat igen

Boris Pistorius német védelmi miniszter a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését nem támogatja, ellenben szerinte szükség lenne egyfajta kötelező szolgálatra akár a polgári védelem, akár a mentő- vagy épp a tűzoltószolgálat, de akár a Bundeswehr kötelékében is.

Boris Pistorius nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a társadalomnak szüksége van az aktív fiatalokra. Szerinte az eddiginél nagyobb hangsúlyt kell helyezni arra, hogy őket is bevonják a nemzeti feladatok megoldásába. A korábbi alsó-szászországi szociáldemokrata belügyminiszter azt azonban leszögezte, hogy az általános hadkötelezettség újbóli bevezetését nem támogatja.

A kötelező katonai szolgálatot 2011-ben függesztették fel Németországban az akkori védelmi miniszter, a konzervatív, Karl-Theodor zu Guttenberg védelmi miniszter rendeletére. Ez a gyakorlatban a katonai és a polgári szolgálat eltörlését jelentette. Azóta több alkalommal is elhangzottak követelések a hadkötelezettség újbóli bevezetésére, az egy éve tartó ukrajnai orosz háború kapcsán ugyanakkor ezek a korábbiaknál is hangosabbá váltak.

Ezzel szemben az elmúlt időszakban vetődött fel az az elképzelés, hogy kötelező katonai szolgálat helyett egyfajta,

meghatározott időre szóló kötelező szolgálatot kellene bevezetni,

amelynek elsődleges célja – különös tekintettel az esetleges szükséghelyzetekre – a lakosság támogatása lenne. Ez történhetne akár a hadsereg, akár a katasztrófavédelem, akár a mentőszolgálat, vagy épp a tűzoltóság kötelékében.

A miniszter hangsúlyozta, hogy mindezt határozottan támogatná, mert az általános kötelező szolgálat segíthetne az társadalmi összetartás erősítésében, abban, hogy az emberek közelebb kerüljenek egymáshoz, illetve az illetékes állami szervezetekhez.

A védelmi miniszter úgy vélekedett, hogy a védelmi készültség, a polgári védelem, továbbá a katasztrófaelhárítás egyformán fontos. Szerinte azonban a két utóbbit túl sokáig nem vették számításba, egyikre sem fordítottak kellő figyelmet. Hiányzott a pénz a katasztrófavédelemre, a szükséges járművekre, illetve felszerelésekre – tette hozzá.

A miniszter nyilatkozatára érdemben egyelőre nem reagáltak.

Az igazsághoz hozzátartozik azonban, hogy Pistorius számíthat egy illusztris támogatóra, mégpedig az államfő személyében. A közelmúltban ugyanis hasonló felvetéssel állt elő Frank-Walter Steinmeier, aki kimagaslóan Németország legnépszerűbb politikusa.

A védelmi miniszter ugyanakkor az interjúban hű maradt önmagához, és leszögezte, hogy a Bundeswehrt erősíteni kell. Pistorius szerint biztosítani kell a hadsereg teljes védelmi képességét, másrészt támogatni kell egy olyan megtámadott országot, amilyen Ukrajna. Ez jelenti most a legnagyobb kihívást – szögezte le.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×