eur:
413.76
usd:
401.84
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell
Beér-Seva, 2016. december 12.Az egyik gép amerikai pilótája kiszáll fülkéjéből két F-35-ös amerikai gyártmányú harci repülőgép földet érésekor a dél-izrael Beér-Seva közelében lévő Nevatim légi támaszponton 2016. december 12-én. Ez első két Izraelbe érkezett lopakodó F-35-ös gép az ötven közül, amelyeket Izrael vásárol a Lockheed Martin amerikai társaságtól. (MTI/EPA/Jim Hollander)
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Hollander

Atomfegyvert is szállítani képes amerikai csúcstechnológiával erősít a Bundeswehr

Áldását adta a német parlament a legkorszerűbb amerikai harci repülőgépek, az F-35-ösök vásárlására. Az előzetes megállapodás szerint összesen 35 darab F-35-ös érkezik majd Németországba, amiért a kormány mintegy tízmilliárd eurót fizet. A remények szerint az amerikai gépek jelentősen hozzájárulnak majd az ország védelmi képességének erősítéséhez, illetve a NATO-ban vállalt kötelezettségeinek teljesítéséhez. Ráadásul egy friss hír szerint lőszerből is kisebb lesz a hiány.

A német kormány nem sokkal az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború kitörése után határozta el az atomfegyverek hordozására is alkalmas F-35-ös amerikai harci gépek beszerzését. A terv a német hadsereg egyik legnagyobb beszerzési projektje, amelynek keretében a jelenlegi Tornado gépeket váltanák fel az F-35-ös repülőgépekkel.

A védelmi tárca szerint az üzlet mintegy 10 milliárd eurós, ami a korábbi információkhoz képest tetemes többletköltséget jelent.

Szakértők szerint a gépek megvásárlása egyben a haderő korszerűsítésének központi elemét jelenti.

Az F-35-ös harci gépek elsősorban a Bundeswehr bücheli repülőterén állomásoznának, ehhez azonban a repülőtér költséges átalakításra van szükség. Ugyancsak jelentős költségtöbblettel járhat az amerikai biztonsági igények kielégítése.

A gépek beszerzésével Németország jelentős lépést tesz a NATO-ban vállalt kötelezettségeinek teljesítése terén.

Ebben az esetben konkrétan a nukleáris területről, a katonai-védelmi szövetség elrettentési koncepciójáról van szó, ami előírja: a tagállamok szükség esetén hozzájuthatnak az amerikai atomfegyverekhez, és rendkívüli helyzet esetén közreműködnek ezek szállításában. Ezt a feladatot eddig a Tornado gépek látták el, azok azonban immár kevésbé korszerűek, és cseréjük az elkövetkező években mindenképp indokolt.

A menetrend szerint az F-35-ösök első német pilótáit 2026-ban képzik ki az Egyesült Államokban, az első gépek egy évvel később érkeznek Németországba.

A hivatalos cél az, hogy 2028-tól bevethetők legyenek.

A német hadsereget és a kormányt ugyanakkor megörvendeztette az egyik legnagyobb német fegyvergyártó cég, a Reinmetall bejelentése. A kormány képviselőivel történt egyeztetések után ugyanis a cég közölte, hogy lőszergyártásba kezd, hogy hamarabb kielégíthesse a német hadsereg égető igényeit.

A hadiipari óriások az egyeztetés során keretszerződéseket követeltek a védelmi minisztériumtól, utalva arra, hogy ez jelenti a szükséges biztonságot a gyártáshoz nélkülözhetetlen beruházásokhoz.

A rendkívüli "csúcsot" annak nyomán hívták össze, hogy nyilvánvalóvá vált: a hadsereg a lőszerek területén nem képes eleget tenni a NATO-tagságból fakadó kötelezettségeknek. Ezek a többi között előirányozzák, hogy a német hadseregnek 30 napos hadviselésre elegendő lőszerrel kellene rendelkeznie.

Szakértők szerint a Bundeswehr már évek óta lőszerhiányban szenved, és ezt a helyzetet az Ukrajnának nyújtott támogatás még inkább kiélezte.

Elsőként a Rheinmetall közölte, hogy a lőszergyártás érdekében a szükséges kapacitások kiépítésébe kezd.

A cég hangsúlyozta annak szükségességét, hogy biztosítsák Németország lőszerrel törtnő ellátását, mégpedig oly módon, hogy az lehetőség szerint lejes mértékben független legyen a külföldi gyártóktól. Ezért döntöttek úgy, hogy gyártókapacitást hoznak létre a 20-35 milliméter kaliberű lőszerek gyártására, ami a tervek szerint 2023-ban kezdődhet meg.

A vállalat a német ellátás mellett utalt Ukrajna támogatására is. Hangsúlyozta továbbá, hogy ily módon kíván hozzájárulni a NATO-ban vállalt kötelezettségek teljesítéséhez.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×