eur:
392.8
usd:
363.67
bux:
72266.52
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Nyitókép: Facebook/Eva Kaili

Őrizetbe vették az Európai Parlament egyik alelnökét, korrupció gyanújával

A belga rendőrség nyomozást indított, hivatalosan azért, mert "egy Öböl-menti ország" lobbitevékenységet folytat a szervezetben. Úgy hírlik, Katarról van szó.

Korrupció és pénzmosás gyanújával őrizetbe vették Eva Kailit, az Európai Parlament (EP) egyik alelnökét, miután a belga rendőrség nyomozást indított az ügyben, hogy Katar állítólag lobbitevékenységet folytatott az EP-ben – írta a Politico brüsszeli hírportál alapján a Magyar Nemzet.

Az EP pártcsaládja, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége azonnali hatállyal felfüggesztette a görög politikust. Ugyanezt jelentette be a görögországi baloldali Paszok nevű párt is, amelynek Eva Kaili a tagja volt.

Az Origo a német Die Welt alapján azt írta, a 44 éves – 8 éve EP-képviselőként dolgozó – Eva Kaili otthonában házkutatást tartottak. Az őrizetbe vétele azért is komoly ügy, mert Kailinak mentelmi joga van, őrizetbe csak akkor lehet venni, ha tetten érik.

Kaili, a parlament 14 alelnökének egyike, nemrégiben Katart élenjárónak nevezte a munkajogok terén, miután találkozott az ország munkaügyi miniszterével, annak ellenére, hogy nemzetközi szinten komoly aggodalmak merültek fel a stadionépítési munkálatok körülményeivel kapcsolatban – írta a Magyar Nemzet.

A CNN megjegyzi, hogy a belga szövetségi ügyész nem nevezne néven az alelnököt, de azt mondta, hogy ő az egyike annak a négy személynek, akiket kihallgatásra vittek.

A Le Soir és a Knack belga lapok arról számoltak be, hogy a Kaili mellett őrizetbe vett személyek között volt Luca Visentini, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség főtitkára, valamint egy civil szervezet igazgatója, továbbá az EP szocialista frakciójának dolgozó európai parlamenti asszisztensek egyike is.

Előzmény

Belgiumban pénteken jelentették be, hogy négy embert, köztük egy volt európai parlamenti képviselőt vettek őrizetbe az Európai Unió (EU) parlamentjében (EP) "egy Öböl-menti ország" által elkövetett korrupció gyanújával indított vizsgálat részeként. A szövetségi ügyészség konkrét országot nem nevezett meg, de a Le Soir belga napilap arról írt, hogy katari tisztviselők próbáltak meg egy volt olasz szocialista képviselőt megvesztegetni, aki az EP tagja volt 2004 és 2009 között.

A hatóságok 600 ezer euró (250 millió forint) készpénzt, valamint informatikai eszközöket és mobiltelefonokat foglalt le, tartalmukat vizsgáljak. A készpénzt a volt képviselő brüsszeli lakásában, egy széfbe zárva találták.

Címlapról ajánljuk
Feledy Botond: akár a harmadik legnagyobb frakció is lehet a Patrióták Európáért

Feledy Botond: akár a harmadik legnagyobb frakció is lehet a Patrióták Európáért

Több párt érdeke, hogy az Európai Parlament kitolja a frakciók bejelentésének időpontját. Eredetileg július 4. éjfélkor jár le az informális határidő, az EP alakuló ülésére pedig július közepén kerülhet sor – mondta Feledy Botond. Arra is felhívta a figyelmet, hogy egy frakció megléte és a létszáma meghatározza azt, hogy pénzügyi forrásokban, pozíciókban, felszólalásokban milyen erőt képviselhet majd az Európai Parlamentben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
Economist: ideje, hogy Joe Biden visszalépjen

Economist: ideje, hogy Joe Biden visszalépjen

Újabb véleménycikket közölt a brit Economist magazin Joe Biden amerikai elnök visszalépése mellett érvelve. A hetilap legelőször 2022-ben írt arról, hogy a demokrata elnök jobban tenné, ha nem indulna újra, majd múlt héten ismét a visszalépésre szólították fel Bident. Ezúttal a Demokrata Párt gyakori kampányüzenetét, a demokrácia védelmét idézik, amikor úgy fogalmaznak: "Amerika megújulásának most kell elkezdődnie. Nincs is jobb módja ennek, mint egy új jelölt megválasztása Trump legyőzésére."

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×