eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Twittter/The Royal Family

Már Rishi Sunak az Egyesült Királyság új miniszterelnöke – fotó

III. Károly király kedden hivatalosan megbízta őt a kormányalakítással.

Rishi Sunakot az alsóházi konzervatív frakció választotta hétfőn nagy többséggel a Konzervatív Párt élére, a kormányalakítási megbízással pedig már hivatalosan is miniszterelnök.

A Downing Street 10 előtt tartott rövid beszédében közölte: gazdasági válság előtt áll az ország. Elismerte elődje azon szándékát, hogy felpörgesse a gazdasági növekedést, ám "elkövettek néhány hibát". Sunak szerint nem az volt a baj, hogy Truss élénkíteni akarta a brit gazdaság növekedését, mivel ez "nemes cél", de eközben "történtek bizonyos hibák". Ezek kijavításában eltökélt, a munka azonnal megkezdődik - ígérte a nemzetnek. Hozzátette, nem akar a következő generációra olyan adósságot hagyni, amit "mi gyengék voltunk kifizetni". Ezt követően bement a Downing Street-i miniszterelnöki rezidenciára, amit a BBC tudósítása szerint a helyszínen éljenzés kísért.

A tisztségről Sunak elődje, Liz Truss múlt csütörtökön mondott le, de egészen addig a pillanatig ellátta a kormányfői teendőket, amíg III. Károly kedd délelőtt, a londoni Buckingham-palotában formálisan elfogadta lemondását. Truss kedden kora délelőtt még összehívta utolsó kabinetülését, majd rövid nyilatkozatot tett a Downing Streeten.

Ebben ismét hitet tett az alacsony adóztatás mellett, mondván:

Nagy-Britannia nem engedheti meg magának, hogy olyan, alacsony ütemű növekedéssel jellemzett gazdaság legyen, amelyben a kormány a nemzeti vagyon egyre nagyobb hányadát magához ragadja.

Kijelentette azt is, hogy Nagy-Britanniának ki kell használnia az EU-tagság megszűnéséből (brexit) eredő előnyöket, egyebek mellett azzal, hogy helyreállítja a demokratikus intézményeit megillető jogköröket. Liz Truss úgy fogalmazott: az országnak felül kell kerekednie az olyan önkényuralmi rendszerekkel folytatott versengésben, amelyekben a hatalom alig néhány ember kezében összpontosul.

Truss távozása a párt éléről kormányfői tisztségének megszűnését is jelentette, és lemondását III. Károly kedden, nem sokkal Sunak kinevezése előtt formálisan elfogadta.

A 42 esztendős Rishi Sunak az Egyesült Királyság 57., egyben 1812 óta a legfiatalabb miniszterelnöke.

Cikkünk frissül.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×