eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
A mohi atomerőmű Szlovákiában 2017. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Német atomerőmű-vita: a gazdasági "bölcsek" szerint a készenléti üzemmód nem célravezető

A mindenkori német kormány mellett működő gazdasági bölcsek tanácsa állást foglalt az atomerőművek tervezett készenléti működtetése ellen. A testület szerint az elhúzódó energiaválság megköveteli, hogy a korábban bezárásra ítélt erőművekre hoszabb ideig támaszkodjanak.

Robert Habeck gazdasgi miniszter szeptember elején jelentette be, hogy az energiaellátás biztonságának fenntartása érdekében az idei év vége helyett 2023 áprilisában zárnák be véglegesen a két utolsó atomerőművet Németországban.

Az utóbbi hónapok fejleményei alapján nem lehet kizárni, hogy télen vészhelyzet alakul ki, ezért elővigyázatosságból a még működő három atomerőmű közül csak egyet állítanak le az év végén, és kettőt készenléti üzemmódban tartanak tavaszig – fogalmazott a zöld párti politikus.

Az ország északnyugati részén, Alsó-Szászországban működő Emsland atomerőművet állítják le december 31-én. Készenléti üzemmódra két déli atomerőművet, a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2 és a bajorországi Isar 2 atomerőművet állítják át.

Németországban a japán fukusimai atomerőmű 2011-es balesete után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakítanak a nukleáris energia használatával, vagyis bő tíz év alatt – 2022 végéig – leállítják mind a 17 atomerőművet.

A gazdasági bölcsek ötfős tanácsa a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent állásfoglalásban úgy ítélte meg, hogy a miniszter által kilátásba helyezett készenléti üzemmód "nem célravezető" sem a költségek, sem a haszon szempontjából.

A kormányt a legfontosabb kérdésekben tanácsokkal ellátó tanács szerint

az erőműveket "legalább" az energiaválság tartós leküzdéséig kell tovább működtetni.

Megfogalmazásuk szerint a cél az, hogy a gázzal történő áramtermelést csökkentsék, az áram rohamosan növekvő árát mérsékeljék, továbbá az energiaellátás biztonságát növeljék.

Korábban a bajoroszági Isar 2 atomerőmű üzemeltetője levélben emelt panaszt a gazdasági miniszter terve ellen.

Az üzemeltető szerint a javasolt készenléti üzemmód kockázatos és műszakilag nem megvalósítható.

A bölcsek tanácsa közvetve egyetértett ezzel, hangsúlyozva, hogy a költségek nincsenek arányban a haszonnal.

Ebből kiindulva foglaltak állást a hosszabb távú működtetés mellett, utalva arra is, hogy az energiaválság számításaik szerint legalább 2024 nyaráig eltart.

Az atomerőművek szerepéről szóló Aréna-beszélgetést itt találja:

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×