Infostart.hu
eur:
355.16
usd:
312.86
bux:
138759.94
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Fegyir Sándor professzor a fronton
Nyitókép: karpataljalap.net

Kárpátaljai navahók - magyar nyelvvel fedik magukat katonák Ukrajnában

Egyre több magyar származású rádiós szolgál az ukrán hadseregben, akik a saját anyanyelvükön beszélnek egymással. Az oroszok ugyanis ezt nem értik.

A 444.hu nyomán az nlc.hu arról számol be, hogy magyar származású rádiósok a saját nyelvükön kommunikálnak az ukrán hadseregben.

Erről egy kárpátaljai újságíró, Viktor Sadej lebbentette fel a fátylat, amikor videót készített Fegyir Sándorról, aki a lövészárokból oktatta egyetemi hallgatóit. A professzor magyarul rádiózva figyelmeztette társait egy közeledő orosz támadásra is. Kiderült, hogy rajta kívül több más kárpátaljai magyar szolgál rádiósként és ők is a saját anyanyelvükön beszélnek egymással. Ezt ugyanis hiába hallgatják le az oroszok, úgy sem értik - írták.

Az amerikai hadsereg a második világháborúban egy ritka indán nyelvet használt titkos ráiódüzenetek továbbítására. Erről még film is készült, "Kódbeszélők" címmel.

A "kárpátaljai navahók" iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Viktor Sadej-ra hivatkozva a portál azt írja: a fronton sok a magyar, ezért több egység is fontolgatja, hogy használják a rádiós kommunikációt magyar nyelven.

(A képen Fegyir Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem, az UNE tanára tart előadást egy lövészárokból)

Címlapról ajánljuk

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Rég látott csúcsokon a dollár, kapaszkodik a forint

Rég látott csúcsokon a dollár, kapaszkodik a forint

Kéthetes csúcsok közelében indítja a csütörtököt a forint árfolyama az euróval és a dollárral szemben is. Hazai fronton a mai nap legfontosabb eseménye az MNB Inflációs jelentésének megjelenése lesz, emellett a nemzetközi geopolitikai hírek és az amerikai inflációs adatok mozgathatják a devizaárfolyamokat. Eközben az amerikai dollár erőteljes emelkedésbe lendült: az amerikai fizetőeszköz átszakította a korábbi technikai ellenállási szinteket az euróval szemben, így csütörtökön már közel egy éve nem látott havi nyereség felé tart. A befektetők arra számítanak, hogy a robusztus amerikai gazdaság miatt tartósan magasak maradnak a rövid távú kamatlábak, miközben a piac a kulcsfontosságú inflációs adatokra vár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×