eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Grunge Flag of EU on cracked surface as background
Nyitókép: AlxeyPnferov/Getty Images

A jogállamiság magyarországi helyzetét bírálja az unió megbízottja

A francia zöldpárti politikus főleg a sajtószabadság, az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupció miatt aggódik.

Papíron minden rendben van, de a valóságban nincs igazi demokrácia Magyarországon – mondta az rtl.hu-nak adott interjúban Gwendoline Delbos-Corfield, akinek vezetésével új, 30 oldalas jelentés készült a jogállamiság magyarországi helyzetéről. A francia EP-képviselő váltotta a visszavonult Judith Sargentinit, akinek korábbi EP-jelentése nagy vitákat váltott ki.

Az interjúban szó volt arról, hogy az előző jelentés hitelességét igencsak megkérdőjelezte az antiszemitizmus magyarországi helyzetéről tett megállapítás. Viszont Gwendoline Delbos-Corfield szerint az előző jelentésben csupán egyetlen oldal foglalkozott antiszemitizmussal és azok a megállapítások is lényegében helytállóak. Ennek alátámasztására megemlítette a Soros György elleni kampányt. Viszont elutasította azt a bírálatot, hogy az általa vezetett tényfeltáró bizottság a magyar származású amerikai üzletember által működtetett szervezetektől tájékozódott volna.

Mint mondta

az újabb jelentést az Európai Tanács, a Velencei Bizottság és az OLAF információira támaszkodva készítették.

Erős túlzás lenne ezeket a szervezeteket is Soros György érdekkörébe sorolni – hangoztatta a francia EP-képviselő. Mint mondta, egyedül a sajtóval kapcsolatban kérdeztek meg civil szervezetek, de ebben a témában is elsősorban olyan elismert nemzetközi csoport véleményére hagyatkoztak, mint amilyen a Riporterek Határok Nélkül. Gwendoline Delbos-Corfield úgy látja, hogy a kormánypárt médiatúlsúlya torzítja a magyar demokráciát és így még a választások eredménye is megkérdőjelezhető.

Az uniós jelentéstevő igen rossz véleménnyel volt Varga Judit igazságügyminiszterről, aki szerinte saját propagandacéljaira használta fel budapesti találkozójukat. A miniszter olyan képet közölt, amelyen az látszik, mintha hatalmas létszámfölényben lett volna az uniós bizottság, pedig pontosan ugyanannyian voltunk, mint a magyar tárgyaló delegáció – közölte a francia zöldpárti képviselő.

A portál arról is érdeklődött, hogy az újabb jelentésnek vajon milyen hatása lehet az Európai Unióban, hiszen az előzőnek sem lett jóformán semmi következménye. Erre Gwendoline Delbos-Corfiled azt válaszolta,

a korábbi jelentés is hozzájárult ahhoz, hogy befagytak a Magyarországnak járó EU-s források.

A francia képviselő még hozzátette, szerinte a magyar kormány egyre inkább elszigetelődik az unión belül és már a környező országok vezetői is gyanakodva figyelik Budapest politikáját.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×