eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
BRUSSELS, BELGIUM - FEBRUARY 3: Prime Minister of Hungary Viktor Orban meets European Commission President Ursula Von der Leyen in Brussels, Belgium on February 3, 2020. (Photo by Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images

Ursula von der Leyen: a jövő héten nem lesz megállapodás az orosz olajembargóról

Az Európai Bizottság elnöke szerint a tervezett embargó vélhetően napirendre sem kerül a hétfőre és keddre tervezett európai uniós csúcstalálkozón, viszont Budapesten tárgyal a részletekről Orbán Viktor miniszterelnökkel.

Ursula von der Leyen Davosból nyilatkozott a Politico amerikai hírportál európai kiadásának azt követően, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök hivatalos levélben javasolta, a tervezett csúcstalálkozón ne kerüljön napirendre az olajembargót is magában foglaló európai bizottsági szankciós javaslat.

A bizottság elnöke ennek kapcsán az interjúban úgy fogalmazott: nem kíván hamis várakozásokat kelteni arra vonatkozóan, hogy a jövő héten mindez megoldódhat.

"Úgy gondolom, nem egy olyan témáról van szó, amelyet az Európai Tanács ülésén kellene megoldani. Mégpedig azért, mert

az ügy, amelyről vitát folytatunk, túlságosan is technikai.

Olyan, tengerparttal nem rendelkező szárazföldi országokról van szó, amelyeknek alternatív vezetékes ellátásra van szükségük. Azaz tárgyalni kell a vezetékekkel kapcsolatos beruházásokról, tárgyalunk a korszerűsítést igénylő finomítókról, a beruházásokról, a megújuló energiáról" – fogalmazott a bizottság elnöke.

Az Orbán-kormány már korábban jelezte: 15-18 milliárd euróra lenne szükség ahhoz, hogy felhagyjon az orosz kőolajtól való függőséggel, ami magában foglalja az olajvezetékek és a finomítók korszerűsítését. Brüsszelben folynak a tárgyalások arról, hogy milyen választ adjanak a magyar követelésre.

Ursula von der Leyen szerint ez olyan "politikai elem", amelyet meg kell vitatni. Azaz tisztázni kell, hogy a többi 26 tagállam mekkora összeget lenne hajlandó elfogadni a magyarországi beruházások céljából. Mindenekelőtt azonban a technikai nehézségek azok, amelyekről épp most tárgyalunk – tette hozzá.

A bizottsági elnök megismételte: nem számít arra, hogy az ügy a jövő heti csúcson napirendre kerül.

Azt ugyanakkor jelezte, hogy

beszélni fog Orbán Viktorral az elkövetkező napokban.

"Felkerestem őt Budapesten, hogy megértsem, melyek a magyar fenntartások. Tárgyilagosan szólva ez egy fajsúlyos és nehéz technikai probléma" – jelentette ki Ursula von der Leyen. Persze mindig van politikai vetülete is, de elsődlegesen technikai problémáról van szó – fogalmazott,

Ha szükséges, telefonon keresztül mindig kapcsolatba lépünk egymással – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×