"Kérjük, hogy semmilyen körülmények között ne válasszák el a szülőket és a gyermekeket" - áll a sanghaji francia konzulátus által írt levélben, amelyet március 31-én a sanghaji külügyminisztériumnak címeztek.
A pekingi brit nagykövetség egy ugyanezen a napon kelt, a kínai külügyminisztériumnak címzett külön levélben azt írta, hogy aggasztják a közelmúltbeli esetek, amikor a helyi hatóságok megpróbálták elválasztani a pozitív koronavírus teszttel rendelkező kiskorúkat a szüleiktől, és biztosítékot kértek arra, hogy ez nem történhet meg a diplomáciai alkalmazottakkal.
A francia konzulátus és a brit nagykövetség egyaránt arról számolt be, hogy a leveleket más országok, köztük az Európai Unió államai, valamint Norvégia, Svájc, Ausztrália és Új-Zéland nevében írják, miután értesültek a március 28-tól két szakaszban bevezetett sanghaji lezárás közben történtekről, írja a Reuters.
A tünetmentes vagy enyhe eseteket speciális izolációs környezetbe kell küldeni, ahol a személyzet angolul tud kommunikálni - áll a francia konzulátus levelében, amely a Reutershez is eljutott.
Jelenleg a tünetmentes fertőzötteket központi karanténközpontokba küldik, amelyek közül néhányat egészségtelennek és túlzsúfoltnak minősítettek.
A brit nagykövetség a Reutershez is eljuttatott levelében azt írta, hogy a közelmúltban telepített mobil kórházi létesítményekben a körülmények és a privát szféra hiánya miatt aggályok merültek fel, és hozzátette, hogy a diplomáciai lakásokban történő elkülönítés előnyösebb megoldás, amely összhangban van a Bécsi Egyezményben foglaltakkal.
Hétfőn Wu Qianyu sanghaji tisztviselő egy sajtókonferencián mondta el, hogy a gyermekeket szüleik csak akkor kísérhetik el, ha a szülők is fertőzöttek. Ha nem, akkor elkülöníthetik őket, hozzátéve, hogy az irányelvek finomítása még folyamatban van.
Kína katonákat és több ezer egészségügyi dolgozót küldött Sanghajba, hogy segítsenek a 26 millió lakos tesztelésében.