eur:
411.18
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Yellow radioactive waste barrels - nuclear waste dumping concept. 3D rendered illustration.
Nyitókép: andriano_cz/Getty Images

Szakértő: Oroszország szereti alkalmazni az információs elrettentést

Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa arról beszélt, mennyire kell komolyan venni a nukleáris fegyverekkel való fenyegetést. 

Oroszország nem tervezi nukleáris fegyverek bevetését az Ukrajna elleni háborúban, ugyanakkor ha az ország létét éri fenyegetés, akkor erre sor kerülhet - közölte a napokban a Kreml szóvivője.

Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa érdeklődésünkre arról beszélt, mennyire kell komolyan venni a fenyegetést.

"Mondhatjuk egy bő hónappal a háború kitörése után, hogy mind a hadműveletek tapasztalatai, mind az orosz vezérkarnak az elmúlt napokban közreadott állásfoglalása szerint egy új szakaszba lépett a háború. Ebben a szakaszban az orosz stratégia célja nyilván egyrészről a védők kifárasztása, az erőforrások felőrlése, másrészről viszont a Donbassz, tehát a keleti területek teljes bekebelezése. Ennek a szükségszerűségét az is adja, hogy a műveletek korai szakasza, a gyors lerohanás elképzelése nem működött" - mutatott rá a szakértő, hozzátéve, a több irányból zajló hadmozdulatok fenntarthatatlanok voltak, az orosz haderő nem volt kész erre, miközben az ukrán hadak a vártnál erősebb ellenállást tanúsítottak, és az orosz ellátási útvonalakat tudták támadni folyamatosan.

Vagyis: egyszerűsödött az "orosz mesterterv", az ukránok a másodlagos frontszakaszokon sikereket is elérhetnek.

A Kreml szóvivője által emlegetett esetleges nukleárisfegyver-bevetésről konkrétan azt mondta, az orosz stratégia szempontjából egyrészt arról kell beszélni, hogy Moszkva nyitott-e arra, hogy elsőként vessen be atomfegyvert, viszont szerinte amit most láttunk a háború folyamán, azt

"információs elrettentésnek"

hívják.

"Nem Ukrajnának, hanem a NATO-nak és az Egyesült Államoknak szól a fenyegetés azzal kapcsolatban, hogy ne akarjanak ténylegesen, direkten beavatkozni az ukrajnai háborúba" - húzta alá Csiki Varga Tamás.

Márpedig katonai típusú beavatkozási szándék - mint nyomatékosította - nincs sem a NATO, sem Washington részéről.

"A létében fenyegetés lebegtetése retorikai, diplomáciai eszköz, amit Oroszország szeret használni" - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×