Infostart.hu
eur:
354.36
usd:
311.63
bux:
139657.07
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Jichák Hercog izraeli államfő (j) és Antony Blinken amerikai külügyminiszter megbeszélésük kezdete előtt Jeruzsálemben 2022. március 27-én.
Nyitókép: Jichák Hercog izraeli államfő (j) és Antony Blinken amerikai külügyminiszter megbeszélésük kezdete előtt Jeruzsálemben 2022. március 27-én. MTI/Pool AP/Jacquelyn Martin

Az Egyesült Államok pártolja Izrael törekvéseit az ukrajnai háború lezárására

Izrael a háború első napja óta elítélte az inváziót. Az izraeli és az amerikai külügyminiszter közösen tartott sajtótájékoztatót vasárnap délelőtt Jeruzsálemben.

Izrael és az Egyesült Államok együtt próbálja megakadályozni Irán atomfegyverkezését - közölte Jaír Lapid izraeli külügyminiszter a Jeruzsálembe látogató Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján vasárnap délelőtt.

"Irán nem izraeli probléma" - hangsúlyozta a Kan közszolgálati rádió szerint Lapid, amikor négyszemközti tárgyalásukat követően találkoztak az újságírókkal. "A világ nem engedheti meg magának a nukleáris Iránt, és azt sem, hogy a Forradalmi Gárda tovább terjessze a terrort az egész világon" - emelte ki a média képviselői előtt.

"Izrael mindent megtesz, amit szükségesnek tart az iráni nukleáris fejlesztés megállítása érdekében, bármit" - hangsúlyozta Lapid Jeruzsálem következetes álláspontját. A fontos elemekben egyformán vélekedünk. Eltökéltek vagyunk abban, hogy nem lesz atomfegyverük - tette hozzá az izraeli és az amerikai külpolitikai célok azonosságát nyomatékosítva.

Vannak nézeteltéréseink a nukleáris megállapodással és annak következményeivel kapcsolatban, de a nyílt és mély párbeszéd része erős barátságunknak - utalt az atomegyezményről zajló bécsi tárgyalásokon a megállapodásra törekvő Egyesült Államok és az azt elutasító Izrael közötti vitára az izraeli külügyi tárcavezető, aki azt is hangsúlyozta, hogy Jeruzsálem és Washington továbbra is együttműködik Irán atomhatalommá válásának megakadályozásában.

Lapid és Blinken Ukrajna orosz lerohanásáról is értekezett, és az izraeli oldal hangsúlyozta, hogy Jeruzsálem a háború első napja óta elítélte az inváziót.

"A két ország kapcsolata erős. Ez erős szövetség, mely közös értékeken alapul" - emelte ki az izraeli tárcavezető Jeruzsálem és Washington viszonyáról.

Az amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy az Egyesült Államok pártolja Naftali Bennett izraeli miniszterelnök törekvéseit a diplomáciai megoldásra az oroszok Ukrajna elleni háborújának lezárására.

"Washington és szövetségesei katonai segítséget nyújtanak Ukrajnának, hogy megvédje magát. Lehetőségünk volt találkozni ukrajnai kollégáinkkal, jó volt szemtől szemben látni őket" - nyilatkozta Blinken. "Bennett energiát fordított a diplomáciai megoldás megtalálására, és mi ezt támogatjuk" - tette hozzá.

A nap folyamán Blinken várhatóan találkozik Jichák Herzog izraeli államelnökkel, Bennettel, majd Beni Ganz védelmi miniszterrel, később Rámalláhban Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével.

Délután Izraelbe érkezik Egyiptom, Marokkó, Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere, hogy a Negev-sivatagban a négy arab állam bevonásával hatos külügyminiszteri csúcsot tartsanak elsősorban a közel-keleti térség aktuális kérdéseiről.

A "negevi csúcsot" Szdé Bókerben, a Kidma (előrejutás) nevű szállodában tartják, amelyet már teljes egészében lezártak. A megbeszélések után kötetlen vacsorán folytatják egymás véleményének megismerését és megértését a résztvevők. A vacsorán a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet szerint hal lesz a főfogás, és az iszlám országokra való tekintettel nem terveznek alkoholfogyasztást.

A szálloda David Ben Gurionnak, Izrael első miniszterelnökének Szdé Bóker kibucban ma már múzeumként működő szerény barakkja közelében található, ahová az Izraelt 1948-ban kikiáltó, és az ország területének 55 százalékát adó Negev-sivatag fejlesztését, lakhatóvá tételét szorgalmazó politikus a hatvanas években - 1973-as halálig - visszavonult.

Jeruzsálem, 2022. március 27.
Jichák Hercog izraeli államfő (középen,jobbról) megbeszélést folytat Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel Jeruzsálemben 2022. március 27-én.
MTI/Pool AP/Jacquelyn Martin
Jichák Hercog izraeli államfő (középen,jobbról) megbeszélést folytat Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel Jeruzsálemben 2022. március 27-én. MTI/Pool AP/Jacquelyn Martin

Címlapról ajánljuk

A mexikóiak jobban ünnepelték a kapuscserét, mint a góljaikat

Még csak melegített, amikor már majdnem felrobbant a mexikóvárosi Azték Stadion: nagyjából nyolcvanezren várták, hogy pályára lépjen a nagy kedvenc, a 41. évében járó Guillermo Ochoa. A 153-szoros válogatott kapus (Lionel Messihez és Cristiano Ronaldóhoz hasonlóan) a hatodik világbajnokságán szerepel, ezekből a negyedik, amelyen pályára is lépett. Ami a válogatottat illeti, alighanem utoljára.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Leszúrt a forint, mi lehet a háttérben?

Leszúrt a forint, mi lehet a háttérben?

Kéthetes csúcsok közelében indítja a csütörtököt a forint árfolyama az euróval és a dollárral szemben is. Hazai fronton a mai nap legfontosabb eseménye az MNB Inflációs jelentésének megjelenése lesz, emellett a nemzetközi geopolitikai hírek és az amerikai inflációs adatok mozgathatják a devizaárfolyamokat. Eközben az amerikai dollár erőteljes emelkedésbe lendült: az amerikai fizetőeszköz átszakította a korábbi technikai ellenállási szinteket az euróval szemben, így csütörtökön már közel egy éve nem látott havi nyereség felé tart. A befektetők arra számítanak, hogy a robusztus amerikai gazdaság miatt tartósan magasak maradnak a rövid távú kamatlábak, miközben a piac a kulcsfontosságú inflációs adatokra vár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×