Rendkívüli ülést tart az ENSZ Közgyűlése is hétfőn – erről hozott határozatot az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT).
Az Egyesült Államok és Albánia által előterjesztett határozatot 11 ország fogadta el,
- Oroszország ellene szavazott,
- az Egyesült Arab Emírségek, Kína és India tartózkodott.
A hatályos ENSZ-szabályok értelmében nem lehetett vétót emelni a beterjesztés ellen.
Az 1950-ben létrehozott, "Egyesülés a békéért" elnevezésű eljárás alapján az előterjesztést, a Biztonsági Tanács öt állandó tagja – köztük Oroszország – nem vétózhatja meg.
Moszkva pénteken megvétózta az Egyesült Államok és Albánia által elfogadott határozatot, amely elítélte volna az orosz hadműveleteket, és felszólította volna csapatainak azonnali kivonására Ukrajnából.
A Közgyűlés rendkívüli ülése – az ENSZ történetében rendkívül ritka eljárással történt – összehívása lehetővé teszi az ENSZ 193 tagjának, hogy a vitában állást foglaljon a konfliktus kapcsán Ukrajna szuverenitásáról és Oroszország hadműveleteiről.
A Közgyűlés hétfői rendkívüli ülését a tervek szerint helyi idő szerint 10 órakor (magyar idő szerint 16 órakor) nyitja meg a Közgyűlés elnöke és az ENSZ főtitkára,
és a tanácskozás várhatóan egész nap tart.
Hétfő délután Franciaország kérésére rendkívüli ülést tart a Biztonsági Tanács, amelyen az Európában okozott humanitárius válságról tartanak tájékoztatót. Párizs azt szeretné elérni, hogy ekkor fogadjanak el határozatot is, amely az ellenségeskedések beszüntetésére és a polgári lakosság védelmére, valamint "a humanitárius szervezetek akadálytalan hozzáférésére" szólít fel.
Vasárnap még nem volt ismert az állásfoglalással kapcsolatos orosz vélemény, Oroszország ismét élhet vétójogával.