Infostart.hu
eur:
354.22
usd:
311.35
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Benkő Tibor honvédelmi miniszternek tisztelegnek az Európai Unió boszniai békefenntartó erőinek (EUFOR) katonái a kontingens szarajevói főhadiszállásán 2021. július 7-én. Benkő Tibor átadta a magyar kormány által az EUFOR-táborban szolgálatot teljesítő helyi civileknek adományozott ezerszáz adag új koronavírus elleni oltóanyagot.
Nyitókép: MTI/EPA/Fehim Demir

Több száz katonát küld Bosznia-Hercegovinába az Európai Unió

Az országban tapasztalható szeparatista törekvések miatt erősítik meg a katonai jelenlétet.

Az Oroszország és Ukrajna között kialakult helyzet miatt, elővigyázatosságból megnövelte Bosznia-Hercegovinában állomásozó csapatainak, az EUFOR-nak a létszámát az Európai Unió, 500 új katonát küldtek a térségbe – közölte az EUFOR.

Annak ellenére, hogy Bosznia-Hercegovina nem szomszédos sem Ukrajnával, sem Oroszországgal, az országban tapasztalható szeparatista törekvések, például a boszniai Szerb Köztársaság intézményeinek a szövetségi intézményrendszerből történő kilépése miatt, az Európai Unió indokoltnak látta az elővigyázatosságot, hiszen

a boszniai szerbek Szerbiához hasonlóan Oroszország szövetségesei, kulturális és történelmi kapcsolat köti össze őket, és Moszkva mindenben támogatja a szerbek törekvéseit.

A közlemény szerint a nemzetközi biztonsági helyzet romlása Bosznia-Hercegovinában is instabilitást okozhat, ezért elővigyázatosságra van szükség. A csapatok feladata az lesz, hogy bizonyítsák: az Európai Unió elkötelezett Bosznia-Hercegovina stabilitásának, illetve önállóságának és területi egységének a megőrzése mellett.

Az EUFOR csapatai 2004 óta vannak jelen Bosznia-Hercegovinában, a mintegy 3500-ból jelenleg mintegy 600 tagjuk tartózkodik a nyugat-balkáni országban. Az újonnan érkező csapatokban a bejelentések szerint

  • osztrák,
  • román,
  • szlovák és
  • bolgár

katonák szolgálnak.

Az elővigyázatosságra azért van szükség, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban katonai művelet végrehajtását rendelte el Ukrajnában, a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak a Moszkva-barát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadműveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen.

Vlagyimir Putyin egy évvel ezelőtt arról beszélt, hogy Oroszország lépni fog, amennyiben Bosznia-Hercegovina közeledni kezdene a NATO-hoz. Az ország bosnyák és horvát politikusai többször is beszéltek arról, hogy Bosznia csatlakozna a nyugati katonai tömbhöz, míg a szerb politikusok elutasították ennek lehetőségét. Milorad Dodik, az ország háromtagú elnökségének szerb tagja szerdán közölte, hogy véleménye szerint Boszniának semlegesnek kellene maradnia az orosz-ukrán viszonyt illetően, azt viszont leszögezte, hogy a boszniai szerbek soha nem fognak beleegyezni abba, hogy Bosznia-Hercegovina csatlakozzon az Oroszország elleni szankciókhoz.

Címlapról ajánljuk

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Súlyos következményei lehetnek a fővárosi tiltásnak a Reklámszövetség szerint

Súlyos következményei lehetnek a fővárosi tiltásnak a Reklámszövetség szerint

A Magyar Reklámszövetség a budapesti közterületi reklámfelületek felszámolása helyett átlátható, arányos és versenysemleges szabályozást sürget. A szervezet szerint az elfogadásra váró fővárosi tervezet súlyosan érintheti a kerületi önkormányzatok és a közlekedési vállalatok bevételeit, az érintett reklámfelületek évente több százmillió forintos bevételt hoznak. Az MRSZ részletes hatástanulmány és kockázati elemzés elkészítését, valamint szakmai egyeztetést javasol a döntés előtt. A kezdeményezés hátterében Karácsony Gergely előterjesztése áll, amely szerint a Fővárosi Közgyűlésnek mielőbb meg kell alkotnia a közterületi reklámokra vonatkozó tilalmi szabályokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×