Az osztrák rendelkezés február harmadikán lépett életbe: azok, akik elmulasztják kötelességüket, akár 3600 eurós - nagyságrendileg 1 millió 270 ezer forintos - bírsággal is szembesülhetnek.
Alexander Schallenberg. Ausztria az intézkedés idején regnáló kancellárja úgy fogalmazott: ez az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzák a fertőzés további terjedését. A Euronews cikke körbejárja, más európai országokban milyen szintű kötelezettségeket vezettek be.
Időseknek kötelező
Görögországban a hatvan év fölöttieknek kell kötelezően oltatniuk magukat: aki ezt nem teszi meg, 100 eurós pénzbírsággal sújtható.
Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök szerint az országban a vírusban elhunytak 90 százaléka ebből a korcsoportból kerül ki.
Az egészségügyi dolgozóknak szeptember óta oltottaknak kell lenniük.
Olaszországban szintén az idősebbek számára kötelező az oltás: 50 év fölött kell mindenkinek immunizáltatnia magát. Az ország tavaly áprilisban az elsők közt tette kötelezővé az oltást az egészségügyi dolgozók számára. Ezt később tanárokra, katonákra, rendőrökre is kiterjesztették.
Luxemburgban a parlament az ötven év fölöttiek és az egészségügyi dolgozók oltásra való kötelezésére tett javaslatot a kormánynak.
Többen gondolkodnak még a témán
Németország is fontolgatja a széles körű oltási kötelezettség bevezetését: Olaf Scholz kancellár a teljes népességtől megkövetelné a vakcina felvételét, de a parlamentre bízza, hogy ezt a javaslatot követik, vagy csak az idősebbeket kötelezik. Angela Merkel korábbi kancellár, aki annak idején úgy fogalmazott, nem lesz kötelező az oltás, azt mondta:
ha a Bundestag tagja lenne, igennel szavazna
annak kötelezővé tételére.
Szlovákia is latolgatja az általános oltási kötelezettséget abban az esetben, ha nő a kórházban kezeltek száma.
Az Egyesült Királyságban az egészségügyi dolgozóknak teszik kötelezővé az oltást, az idősotthonok dolgozói számára november óta szükségszerű annak felvétele.
Lettországban az állami dolgozók, a tanárok, az egészségügyi dolgozók és az idősotthonok dolgozói számára kötelező az oltás, de figyelemmel kísérik más európai államok döntéseit, adott esetben követhetik is azokat.
Lengyelországban most készülnek az egészségügyi dolgozók oltási kötelezettségének bevezetésére március elsejét követően.
Van, ahol elutasítják ezt a megoldást
A francai egészségügyminiszter, Olivier Véran ugyanakkor arról beszélt,
túl nehéz lenne betartatni az oltási kötelezettséget, ezért nem ezt az utat fogja járni az ország.
Szeptember óta a szállításban és egészségügyben dolgozók, valamint a tűzoltók kötelezően be kell ugyanakkor oltassák magukat, és bevezették a vakcinaigazolványt is, mely szükséges például az éttermek látogatásához.
Svédország sem tervez kötelező oltást, bár az 50 főnél nagyobb rendezvényekre csak vakcinázottan lehet belépni, és a január végével minden koronavírus miatti korlátozást felfüggesztő Dánia az egyénekre hagyja a döntést.
Svájc sem tervez oltási kötelezettséget, és Szlovéniában sem kötelező semmilyen ágazatban sem a vakcina felvétele.