eur:
404.52
usd:
358.38
bux:
0
2025. május 2. péntek Zsigmond
Nyitókép: Pixabay

Új-Zélandon legalizálták az aktív eutanáziát

A gyógyíthatatlan betegek így bizonyos feltételek mellett orvosi segítséggel vethetnek véget életüknek.

A kikötések között szerepel, hogy két orvos egybehangzó véleménye szerint a gyógyíthatatlan betegnek legfeljebb fél év maradt hátra az életéből, s ezért meg kell adni neki a lehetőséget arra, hogy teljes körű tájékoztatás mellett saját maga választhassa meg halála idejét.

A vasárnap hatályba lépett törvény egy 2020. októberi népszavazásra nyúlik vissza, amelyen a szavazópolgárok 65,2 százaléka támogatta az aktív eutanázia bevezetését.

A törvényt parlament elé terjesztő ACT párt szerint a szabályozás biztosítani fogja a halálos betegségben szenvedők számára a saját sorsukról való döntés jogát.

A wellingtoni egészségügyi minisztérium becslései szerint évente akár 950-en is lehetnek olyanok, akik kérvényezni fogják az eljárást, és azt mintegy 350 esetben engedélyezhetik. A jogszabály bírálói ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy az aktív eutanáziával az egészségügyi költségek csökkentése céljával visszaélhetnek, illetve mindez tovább rontja majd a maori őslakosok és az Új-Zélandhoz tartozó kis szigetek lakosainak hátrányos helyzetét.

Címlapról ajánljuk

Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak

Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×