Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettes az NTV orosz televíziónak kijelentette, hogy az észak-atlanti szövetség ma ugyanabban a helyzetben van, mint 1949-ben: de facto a hidegháború mintájára él, az úgynevezett "keleti veszély elhárítására irányítja a fő erőfeszítéseket.
Szergej Sojgu megjegyzése a legutóbbi fejlemény, amely az Oroszország és a NATO között élesedő feszültségre utal, annak nyomán, hogy az észak-atlanti szövetség védelmi miniszterei csütörtökön új tervben állapodtak meg egy esetleges többfrontos orosz támadás elleni védelemről.
Annegret Kramp-Karrenbauer német védelmi miniszter az "elrettentés egyik módjának" nevezte a tervet, de a Kreml azt hangoztatta, hogy az valójában megmutatta: Moszkvának joga volt korlátozni kapcsolatait a NATO-val. Oroszország bezárta a NATO mellé akkreditált diplomáciai képviseletét, majd a szövetség moszkvai képviseletét egy héttel azután, hogy a NATO kémkedés vádjával kiutasított nyolc orosz állampolgárt.
"A NATO fokozatosan gyűjti össze az erőit a határainkon, miközben Oroszország katonai elrettentésére szólít fel" - idézte az Interfax Sojgu közleményét, aki a részletekre nem tért ki.
Az orosz védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy Európa biztonságának kölcsönösnek kell lennie, olyannak, amely nem sértheti Oroszország érdekeit.
"A NATO azonban nem kész egy egyenjogú párbeszédre erről a kérdésről" - mondta Sojgu, aki utalt arra is, hogy a NATO afganisztáni elrettentési terve katasztrófával végződött, amivel most az egész világnak szembe kell néznie".
A NATO az ellenséges orosz tevékenység miatt megváltozott globális biztonsági helyzethez alakítja elrettentő és védelmi képességeit, és fokozza erőinek felkészültségét - jelentette ki a NATO főtitkára csütörtökön, a tagországok védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozásának első munkanapját követően Brüsszelben. Jens Stoltenberg akkor közölte: mivel Oroszország rakétákat telepített a tagországokkal közös határai közelébe, a tagállamok védelmi miniszterei a kollektív védelem fokozását szolgáló új célokat határozták meg annak biztosítására, hogy az euroatlanti térségben a szükséges erők a megfelelő időben a megfelelő helyen legyenek.