eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház oltópontján 2021. május 13-án. Ezen a napon 101 kórházi oltóponton megkezdődött azoknak a 16-18 éveseknek az oltása, akik már regisztráltak és időpontot is foglaltak.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Megvan az amerikai vakcinapazarlás egyik oka és ez a világnak is tanulságos lehet

Csak Amerikában több mint 15 millió adag koronavírus elleni oltást dobtak ki márciustól augusztusig.

Egy michigani oltóponton július 16-án kinyitottak egy, a Moderna vakcináját tartalmazó ampullát, mivel valaki erre az oltásra jelentkezett. Az illető azonban meggondolta magát, és mégsem kérte az oltást, az óra azonban már ketyegett: néhány órán belül fel kellett volna használni a fiolában található mind a tíz adag vakcinát. Az NBC cikke szerint dolgozók mindent megtettek, hogy olyan embereket találjanak, akik szeretnék az oltást, de nem jártak sikerrel, így mind a tíz adag veszendőbe ment.

Ilyen jelentek Amerika-szerte zajlanak, ennek köszönhetően ment veszendőbe fél év alatt 15,1 millió adagnyi vakcina az országban. A jelenség felveti a kérdést: vajon eljött a több adagot tartalmazó fiolák korszakának vége?

Eddig nem volt általános a több adagos kiszerelés

A legtöbb oltást egyadagos ampullában vagy előre töltött fecskendőben forgalmazzák, a koronavírus elleni vakcinák több adagos kiszerelése mögötti indok az volt, hogy a gyártóknak minél hamarabb minél többet kellett azokból elkészíteniük. A maximum 15 adagot tartalmazó Moderna-, 6 adagos Pfizer- és 5 adagos Janssen-fiola is gyorsítja a gyártást, de nagyobb esélyt ad a veszteségnek is. Az amerikai adatok, melyek a kibontott ampullákból fel nem használt adagok számát rögzítik, legalábbis erről árulkodnak. A michigani eset mellett az sem ritka, hogy egy ember miatt bontanak fel egy tízadagos ampullát, amelyből kilenc adag veszendőbe megy.

A WHO becslése a több adagos csomagolásból származó veszteségre 10-15 százalék közti.

A CDC adatai szerint az elpazarolt adagok egyharmada nem a fiolában maradt: törött fecskendő vagy használatlanul maradt, betöltött injekció szerepelhet az indokok között. A többi ugyanakkor benn maradt az ampullában, ami arra utalhat, hogy a több adagos kiszerelés a gond. Kentucky és Pennsylvania már kisebb kiszerelésért is folyamodtak, és meg is kezdődtek a tárgyalások erről.

A kis kiszerelés problémái

A kisebb kiszerelés segíthet csökkenteni a veszteséget, de lassítja a gyártást és ezáltal csökkenti a kapacitást. A Pfizer dolgozik a kiszerelés változtatásán, a Janssen szerint a pandémiás helyzetre az ötadagos kiszerelés a megfelelő és a WHO irányelveit szem előtt tartó megoldás, a Moderna pedig nem válaszolt az NBC kérdésére.

Nem annyira egyszerű ugyanakkor kisebb kiszerelésre váltani: azt helyben engedélyezni kell, és

ott van még a felhalmozott vakcinák kérdése is.

Az Egyesült Államokban több millió felesleges adagot tárolnak, amelyeket nagy, több adagot tartalmazó ampullákba csomagolva kell felhasználni belföldön, vagy más országokba kell eljuttatni, mielőtt lejárna a szavatosságuk. Idősebb és alapbetegséggel rendelkező amerikaiak számára szerdán jóváhagyták az emlékeztető oltásokat: ez keresletugrást okozhat.

Takarékosabb felhasználás lehet a jövő

Míg az USA-ban sok az oltás, a világ többi részén hiány van abból. Máshol nagy szükség lenne nagy mennyiségben is az oltásra, miközben az amerikai igények a gyártás lassítása mellett a tárolás terén is kihívást jelentenek, illetve

a speciális üvegből, amelyből az ampullák készülnek, már most hiány van.

Nem valószínű tehát, hogy az egyadagos út működik - lehet, hogy Amerikának azt kell újragondolnia, hogyan használhatja fel a sok dózist tartalmazó ampullákat a jelenleginél okosabban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×