eur:
399.63
usd:
361.29
bux:
73600.8
2024. október 2. szerda Petra
Az afgán védelmi minisztérium által 2021. május 3-án közreadott képen egy amerikai (j) és egy afgán katona kezet fog az Antonik támaszpont átadásán május 2-án. Joe Biden amerikai elnök április közepén jelentette be, hogy a NATO országaival közösen kivonulnak Afganisztánból a New York- i terrortámadás huszadik évfordulójáig, szeptember 11-ig.
Nyitókép: MTI/EPA/Afgán védelmi minisztérium

Százezer embert menekítenek ki Afganisztánból az amerikai hadsereg támogatása miatt

Húszezren segítették – mondjuk tolmácsként – az amerikaiakat, a családtagjaikkal együtt jön ki a százezres szám.

Mintegy húszezer, az amerikai hadseregnek segítő, egyebek mellett tolmácsként közreműködő afgán kérte, hogy az Egyesült Államok menekítse ki őket – közölte a Fehér Ház, jelezve, hogy a szám nem tartalmazza a családtagokat.

Az afgán segítőket és családtagjaikat a biztonsági ellenőrzések állapotától függően vagy egy egyesült államokbeli katonai bázisra, vagy egy külföldi amerikai katonai bázisra, vagy egy harmadik országba viszik – közölte Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője.

Az afgán segédszemélyzet evakuálására irányuló légi szállítások a tervek szerint július utolsó hetében kezdődnek, és az amerikai csapatok várhatóan augusztus 31-ig befejezik kivonulásukat Afganisztánból.

Becslések szerint körülbelül százezer ember jogosult ilyen kimenekítésre.

Az amerikai katonák tervezett távozása újra felerősítette az aggodalmakat azoknak az afgánoknak a körében, akik eddig segítettek az amerikai hadseregnek, és akik tartanak a tálibok megtorlásától.

Miközben a felkelők fokozzák támadásaikat és átveszik az ellenőrzést az ország vidéki területeinek nagy része felett, két amerikai szenátor felszólította Joe Biden amerikai elnököt, hogy gyorsítsa fel az afgán segédszemélyzet evakuálását, beleértve azokat is, akik együttműködtek a hírszerző ügynökségekkel.

"Erőfeszítéseik hozzájárultak az al-Kaida megsemmisítéséhez és ahhoz, hogy a nemzetközi terrorszervezet ne legyen képes megtámadni az Egyesült Államok területét" – áll abban a levélben, amelyet Mark Warner, a szenátus hírszerzési bizottságának demokrata párti elnöke és Marco Rubio, ugyanennek a testületnek a republikánus alelnöke írt az amerikai elnöknek.

"Ezeknek az embereknek a cserben hagyása, akik alapvető támogatást nyújtottak afganisztáni hírszerző szolgálatainknak, rossz üzenetet közvetítene az Egyesült Államok megbízhatóságáról és komolyságáról szövetségeseinknek és lehetséges partnereinknek" – fogalmaztak.

Egyben azt hangoztatták, hogy egy ilyen lépés foltot ejtene az amerikaiak nemzeti lelkiismeretén.

Címlapról ajánljuk

Kis-Benedek József: Irán maga lépett akcióba, és ez az eszkaláció irányába mutat

Izrael nem számított az iráni csapásra, Teherán viszont nem akart nagyobb támadást indítani – értékelte az újabb közel-keleti konfliktust Kis-Benedek József. A biztonságpolitikai szakértő beszélt arról is, hogy Irán a Nyugat által eddig nem ismert rakétákkal támadott, amelyek nagyon gyorsan elérték Izrael területét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.02. szerda, 18:00
Kis-Benedek József
biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×