Az EP középpárti frakciói már hónapok óta sürgeti az Európai Bizottságot, hogy kezdje el alkalmazni a tavaly véglegesített, ez évtől hatályos új jogszabályt, amely közösségi pénzek tagállami kifizetését bizonyos jogállamisági elvárások teljesülésétől is teszi függővé.
A testület eddig azért tartózkodott ettől és általában a vonatkozó végrehajtási rendszer kidolgozásától, mert a tavalyi decemberi csúcson a tagországok állam- és kormányfői azt kérték, hogy az új jogszabály alkalmazásával várja meg annak lehetőségét, hogy valamely tagországok meg kívánják-e kérdőjelezni annak összeegyeztethetőségét az unió alapszerződésével, (februárban Magyarország és Lengyelország valóban ilyen kérdéssel fordult a luxembourgi Európai Bírósághoz).
Az Európai Parlament ugyanakkor márciusi plenárisán közös állásfoglalásban vitatta a tagállami Európai Tanács ez iránti igényének jogi érvényességét. Mint akkori határozatukban kijelentették,
az EU-csúcs döntése úgymond nem bír jogi hatállyal, míg a Bizottságnak kötelessége alávetnie magát a közös joganyagnak, jelen esetben az elfogadott új jogállamisági jogszabály alkalmazásának.
A képviselők egyúttal felszólították a brüsszeli testületet, hogy legkésőbb június 1-ig teremtse meg a jogszabály érdemi felhasználásának feltételit, és kezdje meg alkalmazását.
Tekintve, hogy erre nem került sor, csupán bizottsági ígéret született az alkalmazási feltételek részletes kidolgozására és későbbi beterjesztésére, ezért az Európai Parlament plenárisán előtt először olyan határozattervezet forgott, amely azonnali hatállyal kötelezettségmulasztás miatt az Európai Bírósághoz fordult volna panasszal, majd utóbb ezt módosították úgy, hogy adnak még két hét haladékot a testületnek a várt anyag elkészítéséhez.