eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Berlin, 2018. augusztus 6.A 2018. július 26-i képen Berlin városának címerállatát, a medvét formázó öntvényeket rendez egy dolgozó a berlini Königliche Porzellan-Manufakturban (KPM), vagyis királyi porcelán-manufaktúrában. A II. Frigyes porosz király által 1763-ban alapított gyár a német főváros legrégebbi, ma is működő kézműves üzeme. A jelenleg Jörg Woltmann berlini bankár tulajdonában álló KPM történetének bemutatására a 19. században gyártócsarnokként használt épületben berendezett múzeum várja a látogatókat. A porcelángyártás összetett folyamatába is betekintést nyerhetnek az érdeklődők, akik az 1871-ben épített gyűrűs égetőkemencét és az öntőformák raktárát is megnézhetik, és a porcelánfestők díszítőmunkáját is figyelemmel kísérhetik. A múzeum egyik fő látványossága az uralkodói lakomák hangulatát felidéző Boccherini-terem gazdagon díszített asztala. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Keresztény-zsidó-muszlim imaház épül Berlinben

House of One – ez lesz a neve. Most rakták le az alapkövét. Már 13 és fél millió euró adományt gyűjtöttek rá.

Lerakták Berlinben a keresztény, a zsidó és a muszlim vallás első közös imaházának alapkövét.

A House of One elnevezésű intézmény "a vallási sokszínűség" helye lesz, ahol "megmutatkoznak és érthetővé válnak a különbségek" a vallások között – emelte ki Wolfgang Schäuble, a német szövetségi parlament (Bundestag) elnöke az alapkőletételi ünnepségen.

A vallás "az emberiség nagy ügyei" közé tartozik és "fontos egyéni és közösségi értékek forrása", annak ellenére is, hogy erről "mi, állítólagosan felvilágosodott európaiak olykor megfeledkezünk" – mondta a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, hozzátéve, hogy az emberi civilizációt a vallások formálták, és a világ lakosságának több mint 85 százaléka valamely valláshoz tartozik.

A vallásos hit egy magasabb, emberfeletti rendben "megmutatja, hogy nem minden dolognak mértéke az ember és vannak határai, és szüksége is van határokra, hogy ne legyen féktelen, ami különösen fontos ma, a látszólag korlátlan lehetőségek korszakában" – mondta Wolfgang Schäuble.

Aláhúzta, hogy a vallások közötti különbségekkel visszaélve egymás ellen lehet fordítani embereket és közösségeket, "ezért oly fontos a vallások párbeszéde, ezért van szükség több kapcsolatra köztük, több felvilágosításra, több tudásra egymásról és több érdeklődésre egymás iránt, és ezért van szükség a House of One-ra".

Az épület négy fő részből áll,

  • keresztény templomból,
  • zsinagógából és
  • mecsetből, amelyeket összeköt
  • a 46 méter magas tornya alatt elterülő közös tér.

Az egyes vallásokat jellemző alapmotívumokat tükröző egyszerű, díszítés nélküli téglaépület terveit a berlini Kuehn Malvezzi építésziroda készítette. A helyszín a belvárosi Petriplatz, azon pedig az egyik első berlini templom, a világháborús megrongálódás miatt 1964-ben lebontott Petrikirche telke, amelyet jelképes áron, egy euróért adott át a városvezetés a House of One felépítésére és működtetésére létrehozott alapítványnak.

Az alapítványt egy berlini evangélikus pap, egy rabbi és egy imám – Gregor Hohberg, Andreas Nachama és Kadir Sanci – hozta létre a vallások közötti párbeszéd, megértés és együttműködés ösztönzését szolgáló intézmény megvalósítására.

Az építkezés csaknem egy évtizedig folytatott előkészítés után kezdődik és várhatóan négy évig tart.

A tervek szerint 47 millió eurót (16,4 milliárd forint) fordítanak rá, 20 millió eurót a szövetségi kormány, 10 millió eurót a tartományi rangú főváros kormánya biztosít. Adományokból eddig 13 665 053 eurót gyűjtöttek össze.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×