eur:
413.97
usd:
396.62
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Védőmaszkos nő megy a keresztekkel telefestett prágai Óváros téren 2021. március 22-én. Aktivisták fehér keresztekkel festették tele a teret, hogy így tiltakozzanak a kormány járványkezelési politikája ellen.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Áfamentességgel segítené Brüsszel a járványvédekezést

Tagállamok, illetve bizonyos szervezetek részesülhetnének a kedvezményből a tervezet szerint.

Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy a válsághelyzetekben az általa, valamint az uniós szervek és ügynökségek által beszerzett, majd a tagállamok és a lakosság rendelkezésére bocsátani kívánt termékek és szolgáltatások áfamentességet kapjanak – közölte az uniós bizottság.

A javaslat a válságok, például természeti katasztrófák és népegészségügyi szükséghelyzetek kezelésére fordított uniós alapok hatékonyságának javítását célozza a közérdek védelmében.

A brüsszeli testület szerint az intézkedés fontosságát alátámasztja, hogy az egyes ügyleteknél fizetendő áfa nem elhanyagolható költségtényező az amúgy is terhelt költségvetések beszerzési műveleteiben. Az új intézkedések lehetővé teszik majd az Európai Bizottság és más uniós ügynökségek és szervek számára, hogy áfamentesen importáljanak és vásároljanak olyan árukat és szolgáltatásokat, melyeket az EU-n belül egy veszélyhelyzetre való reagálás keretében osztanak majd szét.

A kedvezményezettek lehetnek tagállamok vagy nemzeti hatóságok, intézmények, köztük kórházak, nemzeti egészségügyi vagy katasztrófaelhárítási hatóságok, illetve katasztrófaelhárításban részt vevő magánvállalkozások.

A javasolt mentesség egyebek közt

  • a diagnosztikai vizsgálatokra és vizsgálati anyagokra,
  • a laboratóriumi felszerelésekre,
  • az egyéni védőeszközökre, például kesztyűkre, légzőmaszkokra, köpenyekre, fertőtlenítőszerekre és
  • berendezésekre, illetve
  • sátrakra,
  • tábori ágyakra,
  • ruházatra és élelmiszerekre,
  • kutatási és mentőeszközökre,
  • homokzsákokra,
  • mentőmellényekre és felfújható csónakokra vonatkoznának. Kiterjedne továbbá
  • az antimikrobiális szerekre és antibiotikumokra,
  • a vegyi fenyegetések ellenszereire,
  • a sugársérülések kezelésére alkalmas anyagokra, ellenmérgekre, jódtablettákra, vérkészítményekre vagy antitestekre, valamint
  • a sugárzásmérő eszközökre.

Az uniós bizottsági közlemény Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztost idézte, aki elmondta: a gyors és hatékony fellépés létfontosságú, már most meg kell alapozni az Európai Unió jövőbeni reakcióit. Kijelentette, az előterjesztett javaslat az unió belső válságkezelését erősíti. Biztosítja a koronavírus-világjárvány elleni küzdelemre és a helyreállítás támogatására fordított uniós források pénzügyi hatásának maximalizálását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×