eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Digitális euró fejlesztését tervezi az EKB és az Európai Bizottság

A hamarosan piacra kerülő nemzetközi kriptovaluták ellensúlyozására az Európai Unióban is formálisan is napirendre került az euró digitális verziójának a tervezése.

Az Európai Központi Bank munkacsoportot hozott létre annak megvizsgálására, milyen feltételek mellett válhat reálissá a jelenleg tizenkilenc EU-tagország által használt közös valuta, az euró digitális változatának a megteremtése. Valdis Dombrovskis európai bizottsági alelnök, aki megfigyelőként vesz részt az EKB kormányzó tanácsának a munkájában, az előkészületek kapcsán a brüsszeli tudósítóknak nyilatkozva úgy vélte, hogy azok „jó irányban, biztatóan alakulnak”.

Az esetről beszámoló brüsszeli Politico szerint bár Dombrovskis bevezetési céldátumról közvetlenül ugyan nem beszélt, de utalt Christine Lagarde közelmúltban tett nyilatkozatára, amiben az EKB elnöke úgy fogalmazott, hogy a digitális euró „öt éven belül megszülethet”. Egyúttal jelezte, hogy a szándékot a brüsszeli bizottság is teljes mértékben támogatja.

Megfigyelők megjegyzik, hogy

a világpiac fontosabb szereplői között láthatóan verseny van kialakulóban, hogy kinek a kriptovalutája válhat dominánssá a jövő pénzpiacán.

Szakértők szerint maga az EU-kezdeményezés is részben reagálás egyebek között a Diem néven tervbe vett – Facebook, Spotify, Lyft, Über és még 23 további meghatározó piaci tényező által támogatott – leendő digitális valuta feltűnésére, valamint nem kevéssé a hasonló kínai törekvések láttán.

A Diem, ha megvalósul – jelenleg a svájci hatóságok vizsgálják bevezethetőségének lehetőségét, maguk a létrehozók amúgy már jövő januárban piacra dobnák, de ennek megvalósításában még sokan kételkednek – sokak félelme szerint jelenlegi kulcsvalutákat szoríthat háttérbe, hiszen csupán a Facebook révén 2,7 milliárd potenciális felhasználóhoz juthatnak el vele.

A láthatóan hosszabb időtávban tervező

európai előkészületeknél a leginkább meghatározó szempont a piaci biztonságra törekvés, illetve egy digitális euró bevezetésében rejlő kockázatok kivédésének a szándéka.

Az utóbbi kapcsán szakértők mindenekelőtt utalnak arra, hogy amennyiben növekvő számú felhasználó tartaná digitális euróban megtakarításait, ez csökkentheti a tényleges eurót kezelő bankoknál letétbe helyezett betétek állományát, ami viszont a bankok tőkefedezetét nyirbálhatja meg, a hitelköltségek növelésére kényszerítve őket.

További potenciális kockázat lehet, hogy pénzügyi vagy banki válság esetén a digitális valuta léte mellett a betéttulajdonosok egyetlen klikkeléssel kivonhatják pénzüket, azaz a válságoknál mindig félt „bankroham” akár másodpercek alatt bekövetkezhet.

Az alapos előkészítésnek tehát valamennyi EU-intézményi műhelyben kiemelt jelentőséget tulajdonítanak, de magának a digitális valutának az elérését Brüsszelben is lényegesnek tartanák. Aláhúzza ezt, hogy talán nem is véletlenül éppen a Dombrovskis-nyilatkozattal egyidőben hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság új stratégiai munkatervét a dollár pénzpiaci visszaszorításáról és az euró globális valuta-szerepének erősítéséről – jegyezte meg a hír kapcsán a Politico elemzője.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×