eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az Európai Unió, valamint a Nyugat-Balkán országainak videokonferencia keretében tartott csúcsértekezletét követő online sajtótájékoztatón Brüsszelben 2020. május 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AP/Olivier Matthys

Lépéskényszerbe hozta az EU-t Kína és az Egyesült Államok

Jelentős geopolitikai mozgások indultak meg az elmúlt hónapokban a Nyugat-Balkánon az Egyesült Államok, Oroszország és Kína részéről. Ezért is fontosak az Európa Unió elmúlt időszakban megtett lépései a csatlakozási folyamat felgyorsításával – hangzott el egy, a témában tartott konferencián.

Hosszú évek helyben járása után felgyorsulhat a nyugat-balkáni országok uniós integrációs folyamata, miután márciusban a 27-ek a csatlakozási tárgylások megkezdéséről döntöttek Észak-Macedóniával és Albániával. A folyamat azonban nem pusztán a közösségi elképzelésektől és akarattól, illetve a Várhelyi Olivér bővítés- és szomszédságpolitikáért felelős biztos által február elején a csatlakozási tárgyalásokról bemutatott új forgatókönyvtől függ, hanem jelentős részben az érintett országok jogharmonizációs folyamataitól is – hangzott el a Külügyi és Külgazdasági Intézet online beszélgetésén.

„Észak-Macedónia, illetve az albán csatlakozási tárgyalások megkezdéséről született pozitív döntés. Ez viszont nem jelenti azt, hogy rögtön megoldás születik a Balkánon bármiféle problémára – fogalmazott Orosz Anna, a Külügyi Intézet kutatója. – Hiszen belpolitikai szempontból egy rendkívül ellentmondásos időszakot élt meg az év első pár hónapjában a térség, és szinte mindenhol arra lehet számítani, hogy a zűrzavaros kérdések elő fognak jönni még fokozottabban a következő időszakban.”

A térséget már a koronavírus-járvány előtt is komoly nemzetközi figyelme övezte

– mondta Dobrowiecki Péter, az Antall József Tudásközpont kutatási vezetője.

„Egyfajta fokozott érdeklődés irányult a térség felé, aminek a kiindulópontja az Amerikai Egyesült Államok volt, miután nem teljesen egyértelmű okok miatt, két külön megbízottat is kinevezett rövid időn belül a térségben, ezzel egyfajta lépéskényszerbe hozva az Európai Uniót” – magyarázta.

A koronavírus-járvány pedig tovább növelte a nemzetközi aktivitást, Amerika mellett megjelent Oroszország és a maszkdiplomácián, látványos akciókon és politikai segítségen keresztül Kína is. Mindeközben az unió – vélhetően a 27-ek egészségügyi és gazdasági helyzetének kezelése miatti feladatok mellett – nem tudott elég figyelmet fordítani saját média és közösségi megjelenéseire, például az orvosi eszközök kiviteli korlátozásában kommunikációs hibákat is követett el, hangzott el a konferencián.

„Az Európai Unió a legutóbbi csúcstalálkozón is egy 3,3 milliárd eurós támogatási keretet biztosított a Balkánnak. Ez a koronavírus-járvány elleni küzdelem és az azt követő helyrehozatal segítségeként jön létre, ami abba a klasszikus EU-s hozzáállásba illeszkedni, miszerint:

»adunk pénzt, csináljatok vele valamit, és akkor mi letudtuk, hogy csináltunk valamint a Balkánon«

– magyarázta Ördögh Tibor. – Míg jön mondjuk Kína a maszkdiplomáciával, vagy akár Magyarország is segített hasonló módon, ez egy másik megoldási kísérlet, amit sokkal szimbolikusabb lépés. Ami nagyon jól ki tudnak használni ezek a hatalmak” – vélekedett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa.

Probléma az is a nyugat-balkáni országoknak a mostanság tagjelölti státusz helyett beígért európai perspektívával, hogy nincs teljes egyetértés a kérdésben a 27-ek között. Mindenképpen fontos és időszerű volt azonban, hogy valamilyen visszajelzés, megerősítés érkezzen a közösségtől a térség államainak, amelyek a járvány után jelentős gazdasági és bel- és szomszédságpolitikai problémákkal lesznek majd kénytelenek szembe nézni – hangzott el a Külügyi és Külgazdasági Intézet online konferenciáján.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
Mi lesz a magyar privátbankokkal 2025-ben? - Elárulták a vezérek

Mi lesz a magyar privátbankokkal 2025-ben? - Elárulták a vezérek

10 ezermilliárd forintnyi kezelt vagyon, nyomás a belépési limiteken, exponenciálisan gyorsuló digitalizáció és mesterséges intelligencia, állampapír-kamatfizetések sorsa, volatilisebb forintárfolyam, nem várt geopolitikai feszültségek - nagyjából ezek jellemezték a 2024-es évet és ezek a főbb kérdések várhatóak 2025-ben a magyar privátbanki piacon. A Portfolio megkérte a legnagyobb hazai privátbanki szolgáltatók vezetőit, hogy értékeljék a mögöttünk hagyott évet és adjanak előrejelzést 2025-re. Alábbi kérdéseinkre válaszoltak: 1. Hogy értékeli 2024-et saját privátbanki szolgáltatója és a privátbanki szektor szempontjából?  2. Mit tekint saját privátbankja és a szektor előtt álló legnagyobb kihívásnak 2025-re?  3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést, előrelépést 2025 saját privátbankjánál, illetve a privátbanki szektorban?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 11:33
×
×
×
×