Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!
A Wizz Air megerősítette, hogy folyamatos egyeztetést folytat az érintett hatóságokkal azokról a következő időszakban szükséges intézkedésekről, amelyek szavatolhatják a koronavírussal fertőzött utassal együtt utazó személyzet és utastársak egészségét.
A járatot teljesítő repülőgépet azonnali hatállyal kivonták a közlekedésből, és
a vonatkozó szabályoknak megfelelően fertőtlenítik, mielőtt újra forgalomba áll.
A Wizz Air W6 3762, Bolognából Craiovába közlekedő járatához másik repülőgépet biztosított a flottájából, és a járat indulását egyúttal február 26-ára halasztották. A gép fertőtlenítése a helyi hatóságok előírásai alapján végzi el a társaság, amely egy pár órás folyamat. „Meghatározott lepései vannak, meghatározott időközöket kell várni, amíg a megfelelő anyagok kifejtik hatásukat, majd át kell szellőztetni a repülőgépet” – magyarázta Radó András az InfoRádiónak.
Bár a kialakult helyzet a Wizz Air befolyásán kívül esik, a légitársaság elnézést kér az okozott kellemetlenségért. „Utasaink és személyzetünk biztonsága továbbra is a legfontosabb számunkra, és a Wizz minden szükséges lépést megtesz, hogy megőrizze azt” – hangsúlyozták.
A légitársaság kedden azt írta, a hatóságok értesítették a Wizz Airt, hogy koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak a légitársaság W6 3762 számú, február 18-án Bolognából Craiovába, valamint W6 3761 számú, február 22-én Craiovából Bolognába közlekedő járatának egyik utasánál.
A szóvivő arra vonatkozóan, hogy a koronavírus milyen hatással van a légitársaság utasforgalmára, nem kívánt válaszolni, mondván az bizalmas, üzleti adat.
Radó András kérdésre válaszolva arra is kitért, szükség esetére valamennyi Wizz Air-gépen biztosítva van a legénység számára szájmaszk és kesztyű. Továbbá a társaság folyamatosan nyomon követik a koronavírus terjedését, illetve a különböző országok egészségügyi szolgálatainak és a WHO ajánlásait, és ezzel összhangba tájékoztatja alkalmazottait minden esetlegesen szükséges lépésről. A személyzet pedig fel van készülve mindenre.
A nyilatkozatból az is kiderült,
a pilóták és a légiutaskísérők beszállás előtt, illetve landolás után semmilyen különleges, extra vizsgálaton nem esnek át,
miután ezt a különböző helyi és nemzetközi egészségügyi szervezetek pillanatnyilag nem írják elő. A szakember kihangsúlyozta, mindig mindenben a törvényeknek és az előírásoknak megfelelően járnak el, így ebben az esetben is.
A BA szerint felkészültek
A Budapest Airport korábban közölte, hogy a ferihegyi reptéren százmillió forintos nagyságrendű felszereléssel és eszközzel rendelkezik, amellyel képes ellátni a rá vonatkozó előírásokat, és támogatni tudja a hatóságok munkáját. A repülőtér üzemeltetőnek jelentős készlet áll rendelkezésére a szükséges védőfelszerelésekből (védőruhák, kesztyűk, maszkok, cipővédők) és a fertőtlenítéshez szükséges anyagokból, eszközökből, továbbá biztosítani tudja a megfelelő elkülönítő helyiségeket is – tetták hozzá. Gyanú esetén az erre felkészült egészségügyi intézménybe szállítják az érintett utast, a repülőtér kényszerhelyzeti készültség szolgálata pedig fertőtleníti a légijárművet és helyiségeket.
A Budapest Airport a repülőtér teljes területén szórólapokkal, valamint információs táblák segítségével tájékoztatja az utasokat a legfontosabb higiénés szabályokról, továbbá arról, hogy mi a teendő, ha utazás során betegnek érzik magukat. Valamint folyamatos kapcsolatot tart fenn a Nemzeti Népegészségügyi Központtal (NNK), valamint Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztályának repülőtéri népegészségügyi kirendeltségével, hogy elrendelés esetén a rendkívüli óvintézkedéseket haladéktalanul be tudja vezetni a repülőtéren.