eur:
415.89
usd:
399.86
bux:
0
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Nyitókép: Twitter

Házon belüli kihívója akadt Donald Trumpnak az elnökválasztásra

Bill Weld volt massachusettsi republikánus kormányzó bejelentette, hogy indul a republikánus elnökjelöltségért és Donald Trump kihívója a 2020-as elnökválasztásban.

A 73 éves republikánus politikus közleményben tudatta, hogy indulni szándékozik pártja jelöltségéért. Mint fogalmazott, azért, hogy "megőrizzük azt, ami Amerikát naggyá tette".

"Ideje, hogy visszatérjünk Lincoln elveihez: az egyenlőséghez, a méltósághoz és a mindenki számára biztosított lehetőséghez"- írta a közleményben a volt kormányzó, aki Donald Trump nevét meg sem említette. A jelenlegi helyzetért "a nagy politikai viszálykodást" és a "bármi áron győzni akarást" okolta, és mindezért mindkét pártot felelőssé tette.

Elemzők szerint Weld a republikánus szavazóbázis azon rétegét képviseli, amely úgy véli, Donald Trump olyan lényeges ügyekben szakított a Republikánus Párt elveivel, mint a külpolitika, vagy a nemzetközi kereskedelem. Csakhogy ez a választói réteg a 2016-os voksolások óta nagyot zsugorodott.

A The Wall Street Journal megjegyezte: Trump támogatottsága a republikánus táborban óriási, és ezt részben jelzi az a kampánycsapata által vasárnap este nyilvánosságra hozott adat, miszerint az idei év első három hónapjában mintegy 30 millió dolláros felajánlás érkezett a kampány számlájára. Emellett a Republikánus Országos Tanács (RNC, a párt vezető szerve) teljes mértékben együttműködik a Trump-kampánnyal, vagyis az RNC-hez érkezett kampánytámogatások nem oszlanak meg az elnökjelöltségre pályázó több politikus között.

"Trump erőteljesen kezében tartja a pártot"

- idézte a lap Dan Eberhart republikánus adományozót, aki szintén Donald Trump támogatója. Wild "bejelentkezésére" utalva Eberhart hozzáfűzte: "a párt nem keres massachusettsi liberálist".

Bill Weld az 1990-es években kétszer volt az északkeleti Massachusetts állam kormányzója, de a 2008-as elnökválasztáson nem a republikánus jelöltet, John McCain szenátort támogatta, hanem a demokrata párti Barack Obamát. A 2016-os elnökválasztáson a libertárius elnökjelölt Gary Johnson alelnökjelöltjeként vett részt.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×