eur:
410.95
usd:
392.08
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Peking, 2017. november 9.Donald Trump amerikai elnök (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök sajtóértekezletük helyszínére érkezik a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2017. november 9-én. (MTI/EPARoman Pilipej)
Nyitókép: ROMAN PILIPEJ

Még márciusban újra találkozhat az amerikai és a kínai elnök

Megállapodás körvonalazódik a kínai-amerikai kereskedelmi tárgyalásokon minden olyan vám eltörléséről, amelyet a felek tavaly óta vetettek ki egymásra új keletű kereskedelmi háborújuk során - közölte szombaton egy kínai kormánytisztviselő.

Vang Sou-ven kereskedelmi miniszterhelyettes az Országos Népi Gyűlés (parlament) éves ülésszakán, szombaton megtartott sajtóértekezletén kijelentette: "El kell érnünk egy olyan megállapodást, amelyben eltörlünk minden új vámot, és ezzel lehetővé tesszük, hogy a kínai-amerikai kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok visszatérjenek a normális kerékvágásba."

Megjegyezte, hogy a vámok kölcsönös növelése árt mindkét országnak.

Hszi Csin-ping kínai és Donald Trump amerikai elnök decemberi argentínai csúcstalálkozójukon megállapodtak abban, hogy tárgyalássorozatot kezdenek a két ország kereskedelmi háborújának felfüggesztéséről, nevezetesen, hogy kilencven napig - ameddig várhatóan sikerül megállapodniuk - nem vetnek ki további vámokat egymás áruira.

Megfigyelők találgatásai szerint Trump és Hszi még márciusban újra találkozik. A felek egyelőre nem tudtak megegyezni abban, hogy miképpen ellenőrizzék majd leendő megállapodásuk pontjait - vélik tudni.

"Minden ellenőrzési mechanizmusnak kétirányúnak, igazságosnak és egyenlőnek kell lennie"

- jelentette ki a kínai kereskedelmi miniszterhelyettes szombaton.

Az Egyesült Államok eddig 250 milliárd dollár értékű kínai importárura vetett ki vámot, Kína pedig 110 milliárd dollár érékű amerikaira.

A vámok lelassították a kínai gazdaságot, amely így tavaly csak 6,6 százalékos növekedést ért el, a legalacsonyabbat csaknem három évtized óta. A Kínába irányuló amerikai export tavaly 7 százalékkal csökkent, az Egyesült Államokba irányuló kínai export pedig 19,9 százalékkal esett vissza 2019 első két hónapjában.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×