eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését, azaz a brexitet ellenző tüntetők egyike a londoni parlament előtt 2018. december 19-én.
Nyitókép: MTI/AP/Tim Ireland

Magyarics Tamás: a britek bármikor visszavonhatják a kilépési dokumentumot

Nagy-Britanniában nem pártpolitikai kérdés az uniós kilépés vagy bennmaradás, sokkal inkább az ország részei közti ellentétről van szó - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az ELTE egyetemi tanára.

A fél világot az a kérdés tartja most lázban, mennyi időbe telhet most Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból. Ennek egyik oka az, hogy ha nem történik meg a távozás májusig, vagyis az EP-választásokig, az komoly gondot okozhat az EU vezető intézményeinek működésében, nem mellesleg egy olyan Nagy-Britanniában is EP-választásokat kellene tartani, ahol már a tagság megszűnése szinte ténykérdés.

Az InfoRádió Aréna című műsorában nyilatkozó Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, egyetemi tanár szerint való igaz, a britek elvileg halasztás esetén tényleg szavazhatnának májusban, holott a következő ciklussal a britek már nem számoltak EU-tagként.

"Az egész azért érdekes, mert

a britek elvileg bármikor visszavonhatják a kilépési dokumentumot. Ekkor viszont minden borulna az Európai Unió részéről, hisz az ország az EU második legnagyobb gazdasága, egy szinten a franciákéval, és biztonságpolitikailag is komoly súlya van"

- említette az ELTE egyetemi tanára.

Érdekesnek tartaná, ha az új EP-ben ott ülnének az "inkább euroszkeptikus" brit képviselők, de azt valószínűsíti, hogy ha ez így történik majd, az a britek erősödését hozhatná.

Leszögezte: a brit belpolitikában az igazi törésvonal a brexit tárgyában nem pártok mentén húzódik meg.

"A konzervatívoknál 2:1 arányban vannak a távozás mellett, de a Munkáspártban is igen sokan vannak a távozás mellett. Ezért

nem nagyon valószínű, hogy bármelyik párt komolyan profitálni tudna a folyamatból."

Magyarics szerint inkább az országon belüli térségek, társadalmi csoportok közötti konfliktus a bent maradásról, illetve a kilépésről zajló vita.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×