eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését, azaz a brexitet ellenző tüntetők egyike a londoni parlament előtt 2018. december 19-én.
Nyitókép: MTI/AP/Tim Ireland

Magyarics Tamás: a britek bármikor visszavonhatják a kilépési dokumentumot

Nagy-Britanniában nem pártpolitikai kérdés az uniós kilépés vagy bennmaradás, sokkal inkább az ország részei közti ellentétről van szó - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az ELTE egyetemi tanára.

A fél világot az a kérdés tartja most lázban, mennyi időbe telhet most Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból. Ennek egyik oka az, hogy ha nem történik meg a távozás májusig, vagyis az EP-választásokig, az komoly gondot okozhat az EU vezető intézményeinek működésében, nem mellesleg egy olyan Nagy-Britanniában is EP-választásokat kellene tartani, ahol már a tagság megszűnése szinte ténykérdés.

Az InfoRádió Aréna című műsorában nyilatkozó Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, egyetemi tanár szerint való igaz, a britek elvileg halasztás esetén tényleg szavazhatnának májusban, holott a következő ciklussal a britek már nem számoltak EU-tagként.

"Az egész azért érdekes, mert

a britek elvileg bármikor visszavonhatják a kilépési dokumentumot. Ekkor viszont minden borulna az Európai Unió részéről, hisz az ország az EU második legnagyobb gazdasága, egy szinten a franciákéval, és biztonságpolitikailag is komoly súlya van"

- említette az ELTE egyetemi tanára.

Érdekesnek tartaná, ha az új EP-ben ott ülnének az "inkább euroszkeptikus" brit képviselők, de azt valószínűsíti, hogy ha ez így történik majd, az a britek erősödését hozhatná.

Leszögezte: a brit belpolitikában az igazi törésvonal a brexit tárgyában nem pártok mentén húzódik meg.

"A konzervatívoknál 2:1 arányban vannak a távozás mellett, de a Munkáspártban is igen sokan vannak a távozás mellett. Ezért

nem nagyon valószínű, hogy bármelyik párt komolyan profitálni tudna a folyamatból."

Magyarics szerint inkább az országon belüli térségek, társadalmi csoportok közötti konfliktus a bent maradásról, illetve a kilépésről zajló vita.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×