eur:
413.93
usd:
396.7
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Romba dőlt ház az indonéziai Caritában 2018. december 23-án, miután az előző este szökőár pusztított a Jáva és Szumátra szigetek közötti Szunda-szoros térségében, Banten és Lampung tartományokban. A természeti katasztrófa következtében legalább 162 ember életét vesztette, 30 eltűnt és több mint 700 megsérült.
Nyitókép: Fauzy Chaniago

Nem adták ki a cunamiriadót a tragédia előtt

Kétszáznyolcvanegyre emelkedett hétfőn az indonéziai szökőár halálos áldozatainak száma, a sérültek száma meghaladja az ezret, és legalább ötvenhét embert tartanak nyilván eltűntként - közölte Sutopo Purwo Nugroho, a szigetország katasztrófavédelmének szóvivője.

Nugroho egyúttal figyelmeztetett: az áldozatok száma várhatóan tovább fog nőni.

A cunami szombat este fél tíz körül keletkezett a Jáva és Szumátra szigetek közötti Szunda-szoros térségében, Banten és Lampung tartományokat érintette.

Nugroho korábban azt közölte, hogy a szökőárt vélhetően a szorosban lévő Anak Krakatau (Krakatau gyermeke) nevű vulkán kitörése, és az azt követő víz alatti földcsuszamlás váltotta ki. A cunami erejéhez a telihold miatti dagály is hozzájárulhatott - jegyezték meg katasztrófavédelmi tisztviselők.

Szakértők közölték: vélhetően azért nem adtak ki cunamiriasztást a hatóságok, mivel nem földmozgás váltotta ki a szökőárt, hanem vulkánkitörés, aminek az ereje elnyomhatta a földcsuszamlás "zaját".

Joko Widodo, az ország államfő

elismerte, a hatóságoknak nem volt lehetőségük arra, hogy időben figyelmeztessenek a szökőárra.

Mint mondta a szakértők között sincs egyetértés abban, hogy pontosan mi okozta a természeti katasztrófát, ezért tartózkodni kell attól, hogy elhamarkodott következtetéseket vonjanak le a történtekből. Hozzátette, a különböző, a vészfigyelmeztetések kiadásért felelős hatóságok azt az utasítást kapták, hogy a szökőárra figyelmeztető nemzeti rendszert felülvizsgálják, a meghibásodott elemeit pedig lecseréljék. Ez már a jövő év elején megtörténik majd.

A természeti katasztrófa nyomán az ENSZ humanitárius segítségnyújtást ajánlott fel az indonéziai kormánynak. "Különleges katasztrófaelhárító csapataink vannak a helyszínen, amelyek évek óta együttműködnek Indonéziával azért, hogy készen álljon az ilyen katasztrófákra" - mondta Genfben Herve Verhoosel, az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) szóvivője.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×