eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Vlagyimir Putyin orosz elnök hagyományos évzáró sajtóértekezletet tart a moszkvai Világkereskedelmi Központban 2018. december 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Vlagyimir Putyin: Oroszország egy másik gazdasági ligát választ

Ambiciózus gazdasági célokról és nukleáris fenyegetésről beszélt évzáró sajtóértekezletén az orosz elnök.

Oroszországnak áttörést kell elérnie és minőségi szempontból a gazdaságok egy másik ligájához kell felzárkóznia, ezt célozzák nemzeti projektjei - hangoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnök a csütörtökön Moszkvában megtartott évzáró sajtóértekezletén.

A célok megvalósíthatóságának realitását feszegető kérésre azt mondta, hogy ambiciózus célok kitűzése nélkül semmilyen célok nem valósulnak meg.

Felsorolta egyebek között, hogy

  • az orosz GDP növekedése az év végére eléri az 1,8 százalékot,
  • az infláció várhatóan 4,1-4,2 százalék körül alakul,
  • a munkanélküliség 4,8 százalékra csökkent.

Szavai szerint a kereskedelmi többlet az év végére a tervek szerint eléri a 190 milliárd dollárt. Az orosz arany- és devizatartalék 7 százalékkal nőtt és el fogja érni a 464 milliárd dollárt. A költségvetésnek pedig 2,1 százalékkal magasabb lesz a bevétele, mint a kiadása.

Kifejezte reményét, hogy a kormány 2021-től biztosítani tudja a 3 százalékos növekedést.

A nukleáris fenyegetésről

Nem szabad alábecsülni a nukleáris háború veszélyét - figyelmeztetett az orosz elnök, egyúttal kifejezve reményét, hogy a józan ész fog felülkerekedni.

A fegyverzetellenőrzés szerződési rendszerének széthullása fegyverkezési versenyhez vezet. Oroszország a szárazföldi állomásoztatású közepes és rövid hatótávolságú rakéták (INF) felszámolásáról és a hadászati nukleáris eszközök csökkentéséről szóló Start-3 szerződés amerikai felmondása esetén ugyanúgy a paritás fenntartására fog törekedni, ahogy azt tette azt követően is, hogy az Egyesült Államok kivonult a hadászati rakétavédelmi rendszerek kiépítését korlátozó (ABM) szerződésből - közölte Vlagyimir Putyin.

Az orosz vezető óvott attól, hogy az Egyesült Államok kis kapacitású nukleáris eszközök rendszerbe állításával leszállítsa a nukleáris küszöböt,

vagy hagyományos robbanótöltettel felszerelt ballisztikus rakétát bocsásson fel, mert az összetéveszthető egy nukleáris eszköz indításával, ami globális katasztrófához vezet.

A kercsi incidensről

Vlagymir Putyin anélkül, hogy kiejtette volna az újraválasztásra törekvő Petro Porosenko ukrán államfő nevét, azt hangoztatta, hogy az egyik jelölt a "provokációval" Ukrajna érdekeinek rovására érte el célját és növelte támogatottságát.

Az elnök szerint az a tény, hogy egyetlen tengerész sem vesztette életét az incidensben, "nagy csalódottságot keltett" az ukrán uralkodó körökben. Arról is beszélt, hogy az elfogott tisztek és matrózok sorsa az ellenük tiltott határátlépés címén elindított bírósági eljárás lezárása után dől majd el, valamint hogy az orosz-ukrán kereskedelmi forgalom az ukrán vezetés "legjobb erőfeszítései ellenére" is növekszik.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×