A tobzoskák testét - a nevüket is innen kapták - tobozszerűen borítják szarupikkelyek. Pikkelyes hangyászoknak is hívják őket, mert főként hangyákkal és termeszekkel táplálkoznak. Afrikában és Ázsiában élnek,
elsősorban húsukért, bőrükért és pikkelyeikért vadásszák, amelyeket a hagyományos kínai és vietnami gyógyászatban hasznosítanak.
- mondta Kecse-Nagy Katalin, a TRAFFIC európai regionális megbízott igazgatója.
"Státuszszimbólum is, aki egy családi vagy üzleti ebédnél fel tud kínálni tobzoska húst, azzal a gazdagságát tudja mutatni, ezenkívül pedig bőrtermékeket készítenek belőle, sajnos nagy a kereslet, és nagy profitot tudnak termelni a csempészek" - hangsúlyozta a megbízott igazgató.
Sajnálatos módon az illegális csempészet és kereskedelem a tobzoskát a kihalás szélésre sodorta, és nagyon erőteljesen veszélyezteti a fajt - világított rá Kecse-Nagy Katalin.
Hozzátette azt is, hogy fogságban nagyon nehéz tartani, nemhogy szaporítani.
"Nagyon lassan szaporodik a természetben. Évente általában egyszer, és akkor is maximum 1-2 utódot hoz a világra. Az lenne a fontos, hogy
a természetben, az eredeti élőhelyén próbáljuk megvédeni természetvédelmi őrök segítségével, és csempészeti útvonalakon a vámosok képzésével. Próbáljuk a keresletet csökkenteni"
- fejtette ki a megbízott igazgató.