Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
339.59
bux:
100310.98
2025. július 23. szerda Lenke

Komoly ígéretet tett a CIA elnökének jelölt Gina Haspel

A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatói posztjára jelölt Gina Haspel szerdán kezdődött szenátusi bizottsági meghallgatásán azt ígérte, hogy a CIA többé nem folyamodik kínzásokhoz a kihallgatások során.

"A CIA az én vezetésem alatt nem újítja fel a kihallgatások és a fogva tartás korábbi programját" - ígérte a szenátoroknak Haspel, utalva arra a sajátos programra, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után az akkori amerikai kormányzat foganatosított, s amelynek keretében külföldi titkos börtönökben tartották fogva és kínzást alkalmazva hallgatták ki a terrorizmussal gyanúsítottakat. Haspel részt vett ebben a programban és 2002-ben egy Thaiföldön létrehozott titkos börtönt irányított, bár a mostani meghallgatáson leszögezte, hogy a program létrehozásában és részletei kidolgozásában nem vett részt.

"Nem engedném meg, hogy a CIA olyan gyakorlatot kövessen, amely ugyan jogszerű lehet, de megítélésem szerint erkölcstelen"

- válaszolta Haspel az egyik szenátor azon kérdésére, hogy vajon feltétel nélkül mindenben engedelmeskedne-e az elnöknek, ha ilyen irányú utasítást adna.

Gina Haspel, aki jelenleg a CIA igazgató-helyettese, emlékeztetett rá, hogy a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után bevezetett módszereket azóta betiltották, s az egész program meg is szűnt.

Richard Burr szenátor, a hírszerzési bizottság vezetője a meghallgatáson leszögezte: az egykori kihallgatási módszerekkel kapcsolatos aggályokat az előző kormány eloszlatta a kihallgatási program megszüntetésével, így most nem erről és Haspel egykori szerepéről kell dönteniük a szenátoroknak.

"Minden kétséget kizáróan Ön a legalkalmasabb személy, akit az elnök kiválaszthatott a CIA élére" - fogalmazott Haspelhez intézve szavait Burr. Haspel alkalmasságát a bizottság vezető demokrata párti politikusa, Mark Warner is elismerte, de -- mint mondta - aggodalomra csupán az ad okot, hogy vajon elfogadja-e majd Donald Trump utasításait.

Haspel ismételten erkölcsi megfontolásaira hivatkozott, s hozzátette: a CIA munkáját a kongresszus felügyeli. Egy másik szenátor, a kaliforniai demokrata párti Kamala Harris kérdésére válaszolva hozzátette: vezetése alatt a CIA minden korábbinál szigorúbb erkölcsi elvek mentén dolgozik majd.

A 61 éves Gina Haspel 33 éve dolgozik a CIA-nél, s mint a meghallgatáson is elmondta, több fedett akcióban vett részt szerte a világban. Jelenleg a hírszerző ügynökség igazgató-helyettese.

Címlapról ajánljuk
replaced

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×