eur:
411.23
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A Trump-kormányzat ellenében döntöttek az amerikai menedékvárosok ügyében

Egy szövetségi fellebbviteli bíróság az Egyesült Államokban csütörtökön kimondta, hogy a Trump-kormányzat akkor sem büntetheti meg az illegális bevándorlókat segítő, úgynevezett menedékvárosokat, ha azok nem működnek együtt a szövetségi hatóságokkal.

A döntést Illinois állam Chicagóban lévő szövetségi fellebbviteli bírósága hozta meg, leszögezve, hogy a kormányzattal szembeszegülő tagállamokat és településeket a kormányzat nem foszthatja meg a költségvetésben biztosított anyagi támogatástól. Az indoklás szerint ugyanis a végrehajtó hatalom nem bírálhatja felül a törvényhozás által megszavazott jogszabályt, így nem zárolhatja például a megszavazott pénzalapokat sem.

A Jeff Sessions miniszter vezette igazságügyi minisztérium tavaly bejelentette, hogy a szövetségi kormány megvonja a költségvetési támogatást azoktól a tagállamoktól és településektől, amelyek nem hajlandóak együttműködni a szövetségi bevándorlási hivatal munkatársaival és a rendfenntartó erőkkel az illegális bevándorlók azonosításában és letartóztatásában. Ezeket az államokat és menedékvárosoknak nevezett településeket elsöprő többségben demokrata párti politikusok irányítják, akik felhatalmazást adnak a helyi rendőrségnek, hogy - amennyiben a szövetségiek letartóztatnak illegális bevándorlókat - azonnal bocsássák szabadon őket.

Ezek a menedékvárosok és tagállamok sem az illegális bevándorlók felkutatásában, sem a bűncselekményt elkövetők azonosításában nem hajlandóak segédkezet nyújtani a szövetségieknek. Donald Trump elnök ezt többször is úgy kommentálta: megengedhetetlen, hogy egy országban ne tartsák tiszteletben mindenütt a törvényeket. Az elnök a héten ismét Twitter-bejegyzésben adott hangot elégedetlenségének, hangsúlyozva, hogy ez az álláspont táptalajt teremt a bűnözésnek.

Ezzel egy időben a szövetségi bevándorlási hivatal munkatársaival együttműködni nem akaró egyes tagállamokban mozgalom kezd kibontakozni: egyes települések nem akarnak többé menedékvárosok lenni. Ez történt nemrégiben Kalifornia állam egyes déli településein is, ahol a helyi vezetők - a kormányzó akaratával szemben - kijelentették: együttműködnek a szövetségi kormányzatot képviselőkkel.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×