Bortnyikov szerint az "autonóm dzsihád" célpontjai polgári személyek, rendvédelmi szervek alkalmazottjai, valamint a városi és a szociális infrastruktúra objektumai lehetnek.
Elmondta, hogy a terroristák a Közel-Keletről főképpen Afganisztánba csoportosítják át erőiket, ahonnan az Iszlám Állam dzsihadista szervezet tagjai átszivároghatnak a FÁK-tagállamok területére.
Oroszországban és Közép-Ázsiában terrorcselekmények sorát sikerült megakadályozni, és elejét vették több, a FÁK-országok diplomáciai képviseletei ellen készülő támadásnak is. Moszkva mintegy 300 terrorizmussal összefüggő bűncselekménnyel gyanúsított személyt szolgáltatott ki partnereinek, akik közül 218 ellen bűnvádi eljárás indult - közölte az igazgató.
Mint mondta, a FÁK-partnerországokból kapott értesülések alapján a közösség tagállamainak mintegy 20 ezer állampolgára ellen adtak ki határellenőrzési figyelmeztetést annak gyanúja miatt, hogy terror- vagy szélsőséges vallási szervezethez tartozhatnak. Hangsúlyozta, hogy komoly veszélyforrást jelentenek a Szíriából és Irakból távozó militánsok.
Bortnyikov felhívta a figyelmet arra, hogy hamis iratokkal ellátott terroristák, magukat menekültnek vagy áttelepülőnek kiadva, próbálnak bejutni a FÁK-országok területére, és kihasználják a köztük érvényben lévő vízummentességi vagy könnyített határátlépési megállapodásokat.
Bortnyikov beszámolója szerint a közös erőfeszítéseknek köszönhetően 11, Szíriából a FÁK-országokba vezető emberszállítási csatornát sikerült leleplezni. Az FSZB 36 ezer hackertámadás veszélyére és "fertőzött" komputerrendszerekre vonatkozó figyelmeztetést osztott meg a partnerszervekkel. Kitért arra is, hogy a FÁK-országok között jelentősen megerősödött az együttműködés a kritikus fontosságú infrastruktúra védelmének terén.
Az FSZB igazgatója felolvasta Vlagyimir Putyinnak a tanácskozás részvevőihez intézett üzenetét, amelyben az orosz elnök a FÁK szakszolgálatai összefogásának erősítését sürgette a nemzetközi terrorfenyegetéssel szemben. Putyin arra figyelmeztetett, hogy a terroristák Közép-Ázsiát, a Közel-Keletet és Észak-Afrikát igyekeznek hídfőállásként felhasználni további terjeszkedésükhöz és az államok destabilizálásához.