eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák

Trump és Kim Dzsong Un konfliktusa újabb szintre lépett

Kim Dzsong Un védelmébe vette az atomfegyver-programot

Védelmébe vette atomfegyvereit Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, mondván, hogy azok "hatalmas elrettentő erővel bírnak, amelyek garantálják országa szuverenitását" - jelentette a KNCA dél-koreai állami hírügynökség.

A médiajelentés néhány órával azután érkezett, hogy Donald Trump amerikai elnök Twitter-üzenetében kifejtette: Washington az elmúlt két és fél évtizedben hiába tárgyalt, Észak-Korea csak a bolondját járatta vele, ezért csak egyféleképpen lehet jobb belátásra bírni a kommunista rezsimet, de hogy hogyan, azt nem árulta el.

A Koreai Munkáspárt központi bizottságának plenáris ülése előtt mondott beszédében szombaton - még Trump említett üzenete előtt -, Kim az állami média szerint "a bonyolult nemzetközi helyzetet taglalta".

Az észak-koreai atomfegyverek "erőteljes elrettentő eszközök, amelyek óvják a Koreai-félsziget, valamint Délkelet-Ázsia békéjét és biztonságát" - mondta Kim, "az amerikai imperialisták elhúzódó nukleáris fenyegetéseire" utalva.

Az elmúlt hetekben Észak-Korea két rakétát lőtt ki Japán területe felett, és végrehajtotta hatodik kísérleti atomrobbantását.

Észak-Korea az Egyesült Államok területének elérésére alkalmas, atomtöltettel felszerelt rakéta kísérleti indítására készül - közölte médiaértesülések szerint pénteken egy Észak-Koreából épp visszatérő orosz parlamenti képviselő.

Kim kitért arra is, hogy az atomprogram fejlesztése mellett a gazdaság jó úton halad, a súlyosbodó szankciók ellenére a gazdasági növekedés egyre erőteljesebb.

Az állami média szerint személyi változások is történtek, Kim húga a politikai bizottság póttagja lett. A testületben Kim Kjong Hit a nagynénjüket váltja, aki befolyásos politikus volt Kim Dzsong Il életében.

A plenáris ülést a jelenlegi vezető apjának, Kim Dzsong Ilnek a Koreai Munkáspárt élére történt megválasztása 20. évfordulója alkalmából tartották. Phenjan kedden a kormánypárt megalakításának 72. évfordulóját ünnepli, elemzők szerint nem kizárt, hogy az évfordulóhoz kapcsolódva ismét jelentős fegyverkísérleteket hajtanak végre.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×