eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Románia visszavonná Verespatak világörökségi jelölését

Románia visszavonná Verespatak világörökségi jelölését

A bukaresti kormány visszavonná azt a pályázatot, amellyel az UNESCO a világörökség részévé nyilváníthatná az erdélyi Verespatakot. Az ok a tervezett aranybánya ellehetetlenülése.

A román kormányfő egy televíziós műsorban bírálta az idei év elején távozott, Dacian Ciolos vezette szakértői kormányt, amelynek kulturális minisztere - mandátuma utolsó napján - felterjesztette az UNESCO-hoz azt a pályázatot, amellyel felkerülhet Verespatak a védett kulturális örökségek listájára. Mihai Tudose jelenlegi miniszterelnök jelezte, szeretné visszavonni ezt. Az okokról Pászkán Zsoltot, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső szakértője beszélt:

„Római kori bányajáratok vannak. Az idegenforgalom számára lehetne megnyitni egy érdekes helyet, ha nem gyalulnák le egy bánya miatt. Időközben a bányajogot birtokló kanadai cég pert indított Románia ellen, a román kormány arra hivatkozik, hogy ha az UNESCO listáján a verespataki helyszín, akkor ezt úgy lehetne a nemzetközi döntőbíróságon értelmezni, hogy Románia megakadályozta egy jog gyakorlását, és akkor a cég kártérítésre lenne jogosult.”

Vannak azonban Romániában is olyan szakértők, akik ezt az okfejtést nem találják helyénvalónak – tette hozzá Pászkán Zsolt. A vállalat egyébként 4,4 milliárd dollár kártérítést követel, amiért 15 év huzavona után Bukarest megakadályozza a beruházás megvalósítását.

A Gabriel Resources az erdélyi Érchegységben akarta megnyitni Európa legnagyobb ciántechnológiás, külszíni aranybányáját 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kitermelésére. A román parlament 2014 júniusában utasította el az aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet.

A miniszterelnök most azt mondta, reméli, hogy még nem késő visszavonni a pályázatot, aminek érdekében levélben már tájékoztatták is az UNESCO-t.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×