eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Kelemen Hunor: Romániát most nem lehet jogállamnak nevezni

Kelemen Hunor: Romániát most nem lehet jogállamnak nevezni

Az elmúlt hetekben nagyon rossz döntéseket hozott az új szociáldemokrata-liberális bukaresti kormány, Romániát nem lehet jogállamnak nevezni - nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ vezetője, részben megismételve a parlamenti felszólalásában elhangzottakat.

A politikus az InfoRádiónak azonban azt mondta, egyelőre nem vizsgálják felül a kormánnyal kötött parlamenti együttműködési megállapodást.

"Évek óta mondom, hogy Romániában a jogállamisággal és a hatalmi ágak szétválasztásával óriási probléma van" - mondta az RMDSZ elnöke. A tüntetők nagyon nagy többségének megfogalmazott óhaja, hogy tisztességes, eredményes kormányzás legyen, és hogy a polgárokért kormányozzanak, ne saját magukért. Szerinte ezt a politikusoknak is meg kell érteniük.

A politikus szerint a mostani kormánykoalíció annyi hibát követett el nem egészen két hónap alatt, hogy azt a látszatot keltik, hogy nem képesek az országot vezetni, és hogy bizonyos döntéseket csak a saját politikusaik megmentéséért hoznak meg. Mindemellett teljesen hiányzik a transzparencia.

A bizalmatlansági indítványra az RMDSZ azért tartózkodtak, mert Kelemen Hunor szerint se ellene se mellette nem lehetett jó lelkiismerettel szavazni. Ez a kormány nagyon rossz döntéseket hozott, tehát meg kellene szavazni a bizalmatlansági indítványt, de ezt akadályozta Kelemen Hunor szerint, hogy az előterjesztői nem mondták el, mit szeretnének, ha megbukik a kormány, másrészt nem beszélnek a valós problémákról, hanem populista módon politikai harcnak rendelik alá a történéseket.

Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy nem bukott volna meg a kormány akkor sem, ha az RMDSZ igennel szavaz - emelte ki a politikus.

Korábban a kormánykoalícióval parlamenti együttműködést kötöttek, ez fennmarad. Kelemen Hunor szerint erre azért van szükség, mert a 6,5 százalékukhoz mindig hozzá kell tenni valamennyit, mondjuk 45 százalékot, hogy a parlamentben egy-egy kezdeményezésünket el tudják fogadni.

"Még ki sem tudtuk kipróbálni az együttműködést, mert ezzel a cirkusszal kezdte a tavaszi ülésszakát a parlament. Kíváncsiak arra, hogy kisebbségi ügyekben vagy nyelvhasználati kérdésben kapnak-e támogatást azoktól, akiknek többsége van a parlamentben." Ha nem működik, fel lehet mondani az együttműködést, amelynek felülvizsgálata amúgy is megtörténik a megállapodás szerint minden parlamenti ciklus végén. Lehet, hogy kiderül, hogy nem kapnak támogatást, és tényleg véget kell vetni a kooperációnak, de akkor már inkább valamilyen magyar, kisebbségi ügy miatt mondaná fel a politikus a parlamenti együttműködést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×