eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Ugrósdy Márton: a korábban kihátrálók is beállnak Trump mögé

Donald Trump elnökként komoly alkukra kényszerülhet, ha maga mögött akarja tudni a képviselőház és a szenátus - jelenlegi állás szerint - republikánus többségét - véli Ugrósdy Márton. A Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője szerint a korábban Trump ellen ágáló republikánusok is beállnak majd a sorba.

„Ha nem erős a többség, akkor azért lesz arra lehetőség, hogy bizonyos olyan kérdésekben, amelyekben a párt és Trump nem ért egyet, kikényszerítsék az elnöktől bizonyos döntések meghozatalát. Ebből a szempontból a szenátusnak, illetve a képviselőháznak komoly hatáskörei vannak, tehát az elnök hatalma nem korlátlan, sőt nagyon sok esetben együttműködésre van kényszerítve a törvényhozással” - fejtette ki az InfoRádióban Ugrósdy Márton.

Azt érdekes kérdésnek látja a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője, hogy azok a politikusok, akik ellenszenvesen viselkedtek Trumppal és igyekeztek eltávolodni a kampányától, mennyiben lesznek hajlandóak együttműködni vele a későbbiekben.

„Trump elég pragmatikus abból a szempontból, hogy a saját céljai érdekében ügyesen használja a rendelkezésre álló eszközöket. Ha arról van szó, biztosan tesz majd engedményeket. Az könnyebbség számára, hogy néhány konkrét ígéreten kívül nincsen programja, legalábbis amelyet ismernénk. Adott esetben a politikája kialakításakor vagy csapatának összeállításakor tud kedvezményeket és gesztusokat tenni a kongresszusi képviselők, illetve szenátorok felé is. Nem indul rossz alkupozícióból” - jegyezte meg Ugrósdy Márton.

Azok a képviselők, akik kiálltak vagy esetleg fel is szólaltak Trump ellen, be fognak állni a sorba, ha kell – mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője.

„Lesznek majd olyan alkuk, amelyekben mindketten jól járnak. Ez azon fog múlni, hogy ki-ki a saját választókerületekben milyen előnyöket remél azokból a kormányzati döntésekből, amelyért felajánlja a támogatását. Elvi korlátokról nem beszélnék” - fogalmazott az InfoRádióban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×