A támadók a normandiai, Rouen közelében fekvő Saint-Etienne-du-Rouvray település egyik templomába rontottak be a reggeli mise közben a "Daes" szót - az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet korábbi nevének betűszavát - kiáltva. Öt embert - egy papot, két apácát és két hívőt - túszul ejtettek. Három túsz sértetlenül került ki a drámából. Egyikük - egy apáca - elmondása szerint a két támadó filmre vette a gyilkosságot, ahogy térdre kényszerítették az idős papot, aki megpróbált ellenállni, mire egyikük késével elvágta a torkát.
Az apáca a gyilkosság pillanatát kihasználva kimenekült a templomból. Beszámolója szerint a két dzsihadista valamilyen prédikációt is tartott az oltárnál arabul, amit szintén videóra vett.
Az apáca nagyszerű papnak mondta az áldozatot.
Francois Hollande francia államfő nem sokkal a támadás után a helyszínre sietett. Mint mondta, a gyalázatos terrorcselekmény újabb jele annak, hogy Franciaország háborúban áll az Iszlám Állammal.
"Mindent eszközt be kell vetnünk ebben a harcban" - monda a francia elnök, és támogatásáról biztosította Franciaország összes katolikusát, jóllehet - mint fogalmazott - a támadás minden francia ellen irányult.
Az egyik támadót a francia rendőrség már legalább másfél éve figyelte - mondta az AP amerikai hírügynökségnek egy normandiai muzulmán vezető, Mohammed Karabila. Felfedte, hogy a támadó járt Törökországban, és ezután tartotta szemmel a francia titkosszolgálat. Karabila reményének adott hangot, miszerint a történteket nem szenvedi meg a vallások közötti párbeszéd.
A világ számos országának vezetői mellett a Vatikán is mélységesen elítélte, "barbár gyilkosságnak" minősítette a történteket.
"Különösen azért döbbentünk meg, mert ez a szörnyű tett egy templomban történt, ahol Isten szeretetét hirdetik" - írta közleményében Federico Lombardi vatikáni szóvivő. Hozzátette, hogy Ferenc pápa mélységesen átérzi "az erőszak szörnyűségét, a leghatározottabban elítéli a gyűlölet minden formáját, és imádkozik az érintettekért".
A Katolikus Világifjúsági Találkozón Krakkóban tartózkodó Dominique Lebrun roueni érsek - akinek a körzetébe tartozik a keddi tragédia temploma - így fogalmazott: "megtörtént az, amire nincsenek szavak."